Natijada, bir bemorni koʼrish, tashxis qoʼyish, davo muolajalarni oʼtkazish uchun oilaviy shifokorning avvalgi oʼrtacha 5-6 daqiqa oʼrniga 15-20 daqiqa vaqt ajratishi, har bir bemorda chuqur tahlil oʼtkazib, unga koʼproq eʼtibor qaratish imkoni yaratildi.
Shifokor oldi koʼrigi xonasida hamshiralar bemorni mustaqil ravishda tekshirib, yuqumli boʼlmagan (yurak qon-tomir, qandli diabet, nafas olish organlari) kasalliklar xavfini baholashi uchun dastlabki skriningdan oʼtkazib, shikoyatlarini qayd etadi va zarur hollarda oilaviy shifokor qabuliga yoʼnaltiriladi. Dastlabki koʼrik natijasida oilaviy shifokor qabul qiladigan bemorlar soni ortib, bemorlarni tor soha mutaxassislariga yoʼnaltirish oʼrtacha 16 foizga kamaydi.
Masalan, Guliston shahridagi 4-sonli oilaviy poliklinikaning bir nafar amaliyotchi hamshirasi tomonidan joriy yil yanvarь-fevralь oylarida 165 nafar 40 yoshdan oshgan aholi maqsadli skrining tekshiruvlaridan oʼtkazildi. Natijada ularning 114 nafarida yurak qon-tomir kasalliklari boʼyicha xavf omillari erta aniqlanib, nazoratga olindi.
Barcha tibbiyot muassasalarida shartnoma asosida kafolatlangan tibbiy yordam hajmiga kiritilgan tibbiy xizmatlar xaridi yoʼlga qoʼyildi.
Аjratiladigan mablagʼlarning 90 foizi oldindan avans sifatida, qolgan 10 foizi esa har bir davolangan holatlar sonidan kelib chiqib, Davlat tibbiy sugʼurtasi jamgʼarmasi (keyingi oʼrinlarda – Jamgʼarma) tomonidan oʼrganib chiqilgandan soʼng moliyalashtirib berilmoqda.
Davlat tomonidan kafolatlangan bepul tibbiy xizmatlar va dori vositalari hajmi tasdiqlandi. Kafolatlangan paketga 120 turdagi dori vositalari, tibbiy buyumlar va sarflov materiallari va barcha boʼgʼindagi tibbiyot muassasalarida bepul koʼrsatiladigan tibbiy xizmat turlari kiritildi.
Bunda esa Davlatimiz rahbarining 2020 yil 12 noyabrdagi “Sogʼliqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli va davlat tibbiy sugʼurtasi mexanizmlarini Sirdaryo viloyatida joriy etish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi qarori muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Unga koʼra, 2021 yilning 1 iyulidan Sirdaryo viloyatining barcha shahar va tumanlarida davlat tibbiy sugʼurtasi mexanizmlarini joriy etilmoqda.
2023 yildan esa viloyatda erishilgan ijobiy natijalarini yurtimizning boshqa hududlari – Qorakalpogʼiston Respublikasi, Navoiy, Surxondaryo, Samarqand, Fargʼona viloyatlari va Toshkent shahrida ham bosqichma-bosqich joriy etish vazifasi belgilangan.
Shu bois Qorakalpogʼiston Respublikasi, Navoiy, Surxondaryo, Samarqand, Fargʼona viloyatlarining tibbiyot xodimlariga Sirdaryoda erishilgan natijalar asosida mahorat darslari oʼtkazilmoqda.
Xususan, Sirdaryo viloyatida Davlat tibbiy sugʼurtasi mexanizmlarini joriy etish tajriba-sinov loyihasini oʼrganishga doir oʼquv-amaliy seminar ishtirokchilari Guliston shahridagi 3-4-oilaviy poliklinikalar, Boyovut tumanidagi 3-oilaviy poliklinika, Boyovut tuman markaziy koʼp tarmoqli poliklinikada boʼlib, tizimli ishlar bilan yaqindan tanishdi.
–Oilaviy shifokorlarga aholini biriktirish holati, MIS dasturini ishlashi, oilaviy shifokor qabuliga navbatga oldindan yozilish, qabulga kirish, oilaviy shifokor tomonidan tor soha mutaxassislariga yoʼllanma berish tartibi, shifoxonaga yotqizish mezonlarini oʼrgandik, – deydi. – Yangi tizimda oila shifokorini aholi salomatligiga masʼulligini belgilash hamda mavqeini oshirish maqsadida, faqat oilaviy shifokor yoʼllanmasi asosida bepul tibbiy yordam koʼrsatish tartibi joriy qilinmoqda.
Yoʼllanmasiz koʼrsatiladigan tibbiy yordam pullik asosda amalga oshirilishi belgilangan.
Oʼquv-amaliy seminarda aholini ambulatoriya sharoitida bepul dori vositalari bilan taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan reimbursatsiya va uning maqsad va vazifalari haqida Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti eksperti А. Goroshko, Sirdaryo viloyatidagi tajriba-sinov loyihasiga tatbiq etish va boshqa hududlar sharoitiga moslashtirish borasida yana bir ekspert А. Katsaga taqdimot oʼtkazdi.

В Сырдарьинской области в процессе внедрения механизмов государственного медицинского страхования в учреждениях первичной медико-санитарной помощи созданы кабинеты доврачебного осмотра, оборудованные в соответствии с установленными стандартами.
В результате для осмотра пациента, постановки диагноза, проведения лечебных процедур семейный врач вместо прежних средних 5-6 минут уделял 15-20 минут, проводя углубленный анализ каждого пациента и уделяя ему больше внимания.
В кабинете доврачебного осмотра медсестры самостоятельно осматривают пациента, проводят первичный скрининг, чтобы оценить риск неинфекционных (сердечно-сосудистых, сахарного диабета, респираторных) заболеваний, регистрируют его жалобы и, при необходимости, направляют на прием к семейному врачу. Первоначальный скрининг привел к увеличению числа пациентов, принимаемых семейным врачом, а направление пациентов к узким специалистам снизилось в среднем на 16 процентов.
Например, одна практикующая медсестра семейной поликлиники № 4 города Гулистан в январе-феврале текущего года провела целевые скрининговые обследования 165 жителей старше 40 лет. В результате у 114 из них факторы риска сердечно-сосудистых заболеваний были выявлены на ранней стадии и взяты под контроль.
Во всех медицинских учреждениях налажена закупка медицинских услуг, включенных в объем гарантированной по договору медицинской помощи.
90% выделяемых средств выделяются в виде аванса авансом, а остальные 10% финансируются фондом государственного медицинского страхования (далее – фонд) исходя из количества пролеченных случаев.
Утвержден объем гарантированных государством бесплатных медицинских услуг и медикаментов. Гарантийный пакет включал 120 видов медикаментов, медикаментов и расходных материалов, а также виды медицинских услуг, предоставляемых бесплатно в медицинских учреждениях всех звеньев.
При этом важное значение приобретает постановление главы государства от 12 ноября 2020 года”о новой модели организации системы здравоохранения и мерах по внедрению механизмов государственного медицинского страхования в Сырдарьинской области».
По его словам, с 1 июля 2021 года во всех городах и районах Сырдарьинской области вводятся механизмы государственного медицинского страхования.
А с 2023 года поставлена задача поэтапно внедрить достигнутые в области положительные результаты и в других регионах страны — республике Каракалпакстан, Навоийской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Ферганской областях и городе Ташкенте.
В связи с этим проводятся мастер-классы для медицинских работников Республики Каракалпакстан, Навоийской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Ферганской областей на основе результатов, достигнутых в Сырдарье.
В частности, участники учебно-практического семинара по изучению опытно-экспериментального проекта внедрения механизмов государственного медицинского страхования в Сырдарьинской области посетили семейные поликлиники № 3-4 в г. Гулистан, семейную поликлинику № 3 в Байовутском районе, Центральную многопрофильную поликлинику Байовутского района и ознакомились с системной работой.
– Мы изучили статус прикрепления населения к семейным врачам, функционирование программы mis, предварительную запись в очередь на прием к семейному врачу, поступление на прием, порядок направления семейным врачом узких специалистов отрасли, критерии госпитализации, — говорит он. — В целях установления ответственности семейного врача за здоровье населения и повышения его статуса в новой системе вводится порядок оказания бесплатной медицинской помощи только по направлению семейного врача.
Установлено, что медицинская помощь, оказываемая без направления, осуществляется на платной основе.
На учебно-практическом семинаре о проводимой реимбурсации и ее целях и задачах по обеспечению населения бесплатными лекарственными средствами в амбулаторных условиях выступил эксперт Всемирной организации здравоохранения А. Горошко, еще один эксперт по внедрению в опытно-испытательный проект в Сырдарьинской области и адаптации к условиям других регионов А. Каца сделал презентацию.