Tibbiy sug‘urtaning ahamiyati, inson uchun naqadar zarurligiga doir ko‘plab misollar keltirish mumkin. Mashhur futbol yulduzi Lionel Messi 12 yasharligida boshiga tushgan ko‘rgulik ham aynan shu ijtimoiy xizmat ahamiyatini ochib beradi. Yurtimizda sug‘urta sohasi rivojlanyapti, ayniqsa, uzoq yillar ko‘pchilikka notanish bo‘lgan tibbiy sug‘urta xizmati shaxsan davlatimiz rahbari tashabbusi bilan xalqimiz hayotiga bosqichma-bosqich joriy etilmoqda.
Savol tug‘iladi: O‘zbekiston tanlagan tibbiy sug‘urta mexanizmlari kay tartibda ishlaydi? Sug‘urta deganda ko‘pchilik pul to‘lashni talab qiladigan xizmatni tushunadi, demak, aholi mazkur ijtimoiy xizmatdan foydalanishi uchun muayyan mablag‘ to‘lashi kerakmi? Yo‘lga qo‘yilayotgan xizmat hamma uchunmi yoki undan ma’lum toifa kishilargina foydalanadimi? Ishlaydigan va ishsizlar tibbiy sug‘urtasi qanday bo‘ladi? Shu va boshqa savollar bilan Davlat tibbiy sug‘urta jamg‘armasi mutasaddilariga murojaat etdik.
Aholining barcha qatlamlari uchun
— Kelgusi besh yilda yurtimiz aholisini sifatli va malakali tibbiy xizmat bilan ta’minlash, sog‘lom turmush tarzini keng qaror toptirish Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining eng muhim yo‘nalishi sifatida belgilangan, — deydi Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasining ijro etuvchi direktori Farrux Sharipov. — Fuqarolarni davlat tomonidan tibbiy sug‘urtalash masalasi Prezidentimizning 2020 yil 12 noyabrda qabul qilingan “Sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli va davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini Sirdaryo viloyatida joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida o‘z aksini topdi. Unga ko‘ra, Davlat tibbiy sug‘urta jamg‘armasi tashkil etildi. Bizning asosiy vazifamiz davlat tibbiy sug‘urtasi tizimini joriy etish, boshqarish hamda ushbu sohada yagona davlat siyosatini amalga oshirishda idoralararo hamkorlikni ta’minlash. Aholining barcha qatlamlarini davlat tomonidan kafolatlangan paket doirasida sifatli va zarur tibbiy yordam bilan ta’minlash maqsadida tibbiy xizmatlar strategik xaridi tizimini joriy etishda ishtirok etamiz.
Yurtimizda davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlari Sirdaryo viloyatida tajriba – sinov tarzida joriy etildi. Shu bilan birga Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslarga tibbiy xizmatlarni yo‘lga qo‘yish maqsadida 14 ta respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari bilan ham shartnoma asosida hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi. Kardiologiya, kardioxirurgiya, travmatologiya va ortopediya, akusherlik va ginekologiya hamda oftalmologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari shular sirasidandir. Shuningdek, og‘ir bemorlarning poytaxtga kelib, vaqt va mablag‘ sarflashining oldini olish maqsadida hududlardagi 52 ta muassasa bilan ham shartnomalar tuzildi. Sirdaryo viloyatida tajriba tariqasida amalga oshirilayotgan davlat tibbiy sug‘urtasi bilan bog‘liq natijalar 2023 yildan boshlab Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy, Surxondaryo, Samarqand, Farg‘ona viloyatlari va Toshkent shahrida joriy etiladi. 2025 yildan esa respublikamizning barcha hududi qamrab olinadi.
Sug‘urta qanchaga tushadi?
Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimini joriy etishdan asosiy maqsad — kasalliklarning oldini olish, erta aniqlash, tibbiy yordam ko‘rsatishning birlamchi bo‘g‘inida malakali va sifatli xizmatlar ko‘rsatishni tashkil etish, aholining salomatlik darajasi, o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligini oshirishdan iborat. Ushbu tizimning axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalangan holda joriy qilinishi ishtirokchilar o‘rtasida axborot almashinuvini ta’minlash hamda tibbiyot xodimlari va bemorlar uchun kerakli ma’lumotlarni olish imkonini beradi. Loyihada aholining elektron reestrini shakllantirish, bemor yo‘llanmasi, kasalligi, qaysi shifokor tomonidan ko‘rilgani, tashxis va davolanish holatlari haqidagi ma’lumotlarni elektron bazaga kiritish rejalashtirilgan. Bu esa, o‘z navbatida, kasalliklarni oldini olish, prognozlash, shifokorlarni ish faoliyatini baholashga imkon yaratadi.
Hammani qiziqtirgan savolga o‘tsak, mazkur xizmat uchun daromadimizdan badal to‘lab borishimish kerakmi?
— Joriy qilinayotgan tizimda tibbiy sug‘urta uchun aholi o‘z daromadidan ajratma (badal)lar to‘lashi ko‘zda tutilmagan hamda ushbu tizim majburiylik xarakteriga ega emas, chunki mazkur xizmat davlat budjeti mablag‘lari hisobiga amalga oshiriladi, — deydi Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasining ijro etuvchi direktori birinchi o‘rinbosari Z.Ermatov — Ana shu jihatdan ham Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi deb nomlandi. Ushbu tizimning asosiy maqsadi mamlakatimiz aholisining barcha qatlamini sifatli va malakali tibbiy yordam bilan qamrab olishdir.
Yangi tizimda birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida oilaviy shifokor va uning besh nafar yordamchi hamshirasidan iborat “brigada”lar tashkil qilinadi, har bir “brigada” 3 ming nafargacha bo‘lgan aholiga xizmat ko‘rsatishi rejalashtirilgan. Davlat tomonidan kafolatlangan tibbiy xizmatlar va dori vositalari paketi ishlab chiqiladi. Oilaviy shifokorlarning vakolati kengaytirilishi, bemorlarga bepul davolanishga yo‘llanma taqdim etish, bepul dori-darmon uchun retsept berish ularning nufuzini oshirishga qaratilgan.
O‘zimizga xos va mos yo‘l
Ta’kidlash joizki, Prezidentimiz tashabbusi bilan tibbiy sug‘urta masalasiga jiddiy e’tibor qaratilib, malakali mutaxassislar tomonidan 2017 yildayoq davlatimiz rahbari topshiriqlari bilan dunyoda sug‘urta tizimi yaxshi rivojlangan davlatlar tajribasi puxta o‘rganildi. Jumladan, Isroil, Fransiya, Germaniya, Koreya Respublikasi, Yaponiya kabi davlatda ushbu tizimning qay tarzda yo‘lga qo‘yilgani o‘rganilib, hech qaysi mamlakatning tibbiy sug‘urta tizimi O‘zbekiston sharoitiga mos kelmasligi oydinlashdi. Shu bois O‘zbekistonda o‘ziga mos va o‘ziga xos tizimni tanlab, shu yo‘lda dadil qadam tashlash vaqti kelgandi. Bu — davlat tomonidan kafolatlangan tibbiy sug‘urta tizimi edi. E’tiborli jihati — hech qaysi mamlakatning sug‘urta tizimida xarajatlar davlat tomonidan to‘lig‘icha qoplab berilmaydi. Bizda esa aynan shun yo‘l tanlandi. Bunga Prezident sa’y-harakati bilan, kuch-iroda va mablag‘ topildi va ayni paytda xalqimiz bu imkoniyatdan foydalanmoqda.
Davlat tibbiy sug‘urtasi joriy etilishi aholini tibbiy tizimga emas tibbiy tizimni aholiga yaqinlashtiradi. Respublikamizda ilk bor sinov tariqasida Sirdaryo viloyatida joriy etilayotgan davlat tibbiy sug‘urta tizimi aholining moliyaviy qiyinchilikka duch kelmay, zarur tibbiy yordam olishini ta’minlab, el salomatligini mustahkamlashga qaratilgan. Maqsad — ezgu, o‘tgan davr mobaynida qanday natijalarga erishilgani esa yanada muhim.
— Tibbiy sug‘urta tizimi joriy etilishi avvalida viloyat aholisining elektron reestri shakllantirildi, — deydi Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi mabuot xizmati rahbari Sayyora Shoeva. — Bemorning kasalligi, qaysi shifokor qabulida bo‘lgani, tashxis va davolanish holati haqidagi ma’lumotlar elektron bazaga kiritildi. Bu esa xastaliklarni erta aniqlash va oldini olish, shifokorlar faoliyatini baholashda qo‘l kelmoqda. Shu asosda poliklinikaga murojaat qilgan yoki shifoxonaga borgan shaxsga individual maslahat berish, zarurat bo‘lsa, nazoratga olish, konsultatsiya va davolash reabilitatsiya jarayoniga jalb qilish amaliyoti olib borilyapti. Viloyatdagi har bir tibbiyot muassasasida “tibbiy brigada”lar shakllantirilib, 852 mingdan ortiq aholi xatlovdan o‘tkazildi. Ambulator kartalar elektron shaklga o‘tkazilmoqda. Bu bemor uchun ham shifokor uchun ham ancha qulay. Negaki, bemor haqida elektron bazaga kiritilgan ma’lumotlar tezda topiladi, oldingi tashriflar va tekshiruvlarning yozuvlarini shifokor to‘liq ko‘ra oladi va buning uchun bir necha daqiqa kifoya. Ambulator kartaning qog‘oz shaklida esa bemorlar ro‘yxatga olish, kartalarni qidirib topishni kutishlari va shifokor ham yozuvlarni ko‘zdan kechirishi uchun ko‘proq vaqt sarflardi. Maqsad kasalliklarni erta aniqlash, tibbiy yordamning birlamchi bo‘g‘inida malakali va sifatli xizmat ko‘rsatish, aholining salomatlik darajasi, o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligini oshirishdan iborat.
Davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlari doirasida surunkali kasalliklarga chalingan bemorlarga ko‘proq e’tibor berila boshlandi. Ilgari ular ro‘yxatga olinib, davolanish buyurilgan va kuzatuvga olingan. Endilikda davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi joriy etilishi tufayli bemorlarga dori vositalarining bir qismi bepul berilmoqda. Dorixona esa poliklinikaning o‘zida joylashgan.
Davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini joriy etish jarayonida Reimbursatsiya tizimi ham amaliyotga joriy etildi. Unga ko‘ra, bemorga oilaviy shifokor yozgan elektron retsept asosida dorixonalar orqali dori vositalarini olish imkoniyatini yaratilmoqda. Bunda – aholini dori vositalari bilan ta’minlash, alohida surunkali kasalliklarni davolash uchun shifokor buyurgan dori vositalari xarajatlarini maqsadli kompensatsiya qilish ko‘zda tutilgan.
Reimbursatsiya tizimida gipertoniya, yurak ishemik kasalligi, qandli diabetning ikkinchi turi, bronxial astma, o‘pkaning surunkali obstruktiv kasalligida bemorlarni ambulator sharoitda davolashda qabul qilinadigan dori vositalari Jamg‘arma bilan shartnoma tuzgan dorixonalar tomonidan bepul beriladi. Dorixona xarajatlarini Davlat tibbiy sug‘urtasi qoplaydi.
Bir so‘m pul to‘lamadim
Shu o‘rinda yana bir yangilik. Yaqin-yaqingacha ehtiyojmand bemorlarning respublika tibbiyot markazlarida davolanishi uchun qog‘oz shaklidagi “order” tizimidan foydalanilganidan xabaringiz bor. Oqibatda bunday imtiyozlar ko‘p hollarda tanish-bilishchilik asosida berilar, “order” uchun mablag‘lar respublika tibbiyot markazlariga bemor kelsa-kelmasa, har yili o‘tkazib kelinardi. Oqibatda haqiqiy ehtiyoji bor odamlar yillab navbatda turisharli. Endi bunday amaliyotdan to‘liq voz kechildi. Prezidentimizning “Sog‘liqni saqlash sohasida ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, ochiq va shaffof tizimga o‘tildi. Natijada o‘tgan yilning 1 oktabridan davlat budjeti mablag‘lari hisobidan imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslarni elektron axborot tarmog‘i orqali hisobga olish va navbat asosida davolanishga yo‘llash tizimiga 14 ta tibbiyot muassasasi o‘tkazildi.
— Bu jarayonda kasallikning og‘irlik darajasiga ko‘ra, axborot tizimi orqali navbatda turishning shaffof mexanizmlari amaliyotga tatbiq qilindi, — deydi Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi ijro etuvchi direktori Farrux Sharipov. — Shu tariqa bemorlarga o‘zining so‘rovi, murojaati hamda navbati haqidagi axborotni olish imkoni yaratildi. Ayni vaqtda esa bemorlarga ularning kasalligiga muvofiq ixtisoslashtirilgan muassasalarda davolanishni ta’minlaydigan avtomatik yo‘llanmalar berilmoqda. Bemor davlat yoki nodavlat tibbiyot tashkilotida tibbiy xizmatlardan foydalanishni o‘zi ixtiyoriy tanlay oladi.
Jamg‘arma bilan shartnoma tuzgan tibbiyot muassasasida muolajalar amalga oshirilgach, ko‘rsatilgan tibbiy xizmatlarni asoslovchi hujjatlarga ko‘ra, ushbu shifo maskaniga bazaviy narxlar doirasida sarflangan mablag‘ budjet hisobidan to‘liq to‘lab beriladi. Ya’ni bemor bir so‘m pul to‘lamaydi.
Yuqori texnologik jarrohlik amaliyoti o‘tkazishda Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasining ko‘magidan foydalanish hududlarda ommalashmoqda. Xususan, Respublika ixtisoslashtirilgan ko‘z mikroxirgiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qarshi filialida ham qisqa fursatda 40 ortiq jarrohlik amaliyoti o‘tkazildi. Kataraktaning og‘ir turlari, glaukoma, to‘r parda kasalligi, qandli diabetning asoratlari kabilardir.
— Jarrohlik amaliyotidan chiqdim, – deydi 64 yashar bemor Sayyora Norqulova. – O‘zimni ancha yaxshi his qilayapman. Davlat tibbiy sug‘urtasidan va davlatimizdan minnatdorman. Bir so‘m pul to‘lamasdan ko‘zlarimga nur qaytdi, bundan quvonmay bo‘ladimi?
Gapning indallosi shuki, yangi tizim aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat sifati va ko‘lamini yanada oshishiga yordam beribgina qolmay kasalliklarning oldini olish va erta aniqlash, aholining o‘rtacha umr ko‘rish darajasini uzaytirish imkonini beradi. Bu bilan tibbiy xizmat ko‘rsatishda sog‘lom raqobat muhiti yaratiladi. Davlat tibbiyot sug‘urtasi kimga, qaysi vrach qabuliga kirsam ekan, yozib berilgan dorilarni qaerdan topsam bo‘ladi, xarajati-chi, degan savollarga o‘rin qoldirmaydi.

Государственное медицинское страхование — полностью покрывает население
Tibbiy sug‘urta sayti > Новости > Государственное медицинское страхование — полностью покрывает население
Для человеческого достоинства
Можно привести множество примеров того, насколько важно медицинское страхование, насколько оно необходимо человеку. Видение, которое пришло в голову знаменитой футбольной звезде Лионелю Месси, когда ему было 12 лет, также показывает важность социальной службы. Страховая отрасль в нашей стране развивается, тем более что услуга медицинского страхования, которая многие годы была незнакома многим, постепенно внедряется в жизнь нашего народа по инициативе лично главы государства.
Возникает вопрос: механизмы медицинского страхования, выбранные Узбекистаном, работают в строгом порядке? Под страхованием многие понимают услугу, которая требует оплаты, значит, населению нужно платить определенную сумму, чтобы воспользоваться этой социальной услугой? Является ли услуга общедоступной или ею пользуется только определенная категория людей? Каким будет медицинское страхование для работающих и безработных? С этими и другими вопросами мы обратились к должностным лицам Государственного фонда медицинского страхования.
Для всех слоев населения
— Обеспечение населения страны качественными и квалифицированными медицинскими услугами, широкое внедрение здорового образа жизни в ближайшие пять лет определены важнейшими направлениями новой стратегии развития Узбекистана, — сказал исполнительный директор Фонда государственного медицинского страхования Фаррух Шарипов. -Вопрос государственного медицинского страхования граждан нашел свое отражение в принятом 12 ноября 2020 года указе президента “о новой модели организации системы здравоохранения и мерах по внедрению механизмов государственного медицинского страхования в Сырдарьинской области”. По нему был создан Государственный фонд медицинского страхования. Наша главная задача-обеспечить межведомственное сотрудничество в области внедрения, управления системой государственного медицинского страхования и реализации единой государственной политики в этой области. Мы принимаем участие во внедрении системы стратегических закупок медицинских услуг с целью обеспечения всех слоев населения качественной и необходимой медицинской помощью в рамках гарантированного государством пакета.
Механизмы государственного медицинского страхования в нашей стране внедрены в Сырдарьинской области в экспериментальном режиме. В то же время Фонд государственного медицинского страхования наладил сотрудничество на договорной основе с 14 республиканскими специализированными научно-практическими медицинскими центрами в целях оказания медицинских услуг лицам, относящимся к льготным категориям. Среди них научно-практические медицинские центры кардиологии, кардиохирургии, травматологии и ортопедии, акушерства и гинекологии, офтальмологии. Также были заключены контракты с 52 учреждениями в регионах, чтобы не дать тяжелобольным пациентам приезжать в столицу и тратить время и средства. Результаты, связанные с государственным медицинским страхованием, реализуемым в Сырдарьинской области в качестве эксперимента, будут внедрены с 2023 года в республике Каракалпакстан, Навоийской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Ферганской областях и городе Ташкенте. А с 2025 года будет охвачена вся территория нашей республики.
Сколько стоит страховка?
Основной целью внедрения системы государственного медицинского страхования является профилактика заболеваний, раннее выявление, организация оказания квалифицированных и качественных услуг в первичном звене оказания медицинской помощи, повышение уровня здоровья населения, средней продолжительности жизни. Внедрение данной системы с широким использованием информационно-коммуникационных технологий позволит обеспечить обмен информацией между участниками и получить необходимую информацию для медицинских работников и пациентов. Проект предусматривает формирование электронного реестра населения, включение в электронную базу данных сведений о направлении пациента, заболевании, о том, каким врачом он был осмотрен, о диагнозе и состоянии лечения. Это, в свою очередь, позволяет проводить профилактику заболеваний, прогнозировать, оценивать работоспособность врачей.
Переходя к интересующему всех вопросу, нужно ли платить за эту услугу взнос из нашего дохода?
— Внедряемая система не предусматривает, что за медицинское страхование население будет платить отчисления (взносы)из своих доходов, и эта система не носит обязательного характера, так как данная услуга осуществляется за счет средств государственного бюджета, — говорит первый заместитель исполнительного директора Фонда государственного медицинского страхования З.Эрматов-Ана и в этом отношении была названа системой государственного медицинского страхования. Основная цель этой системы-охват качественной и квалифицированной медицинской помощью всех слоев населения нашей страны.
По новой системе в учреждениях первичной медико-санитарной помощи будут организованы “бригады”, состоящие из семейного врача и его пяти вспомогательных медсестер, каждая “бригада” должна обслуживать до 3 тысяч человек населения. Разрабатывается пакет гарантированных государством медицинских услуг и медикаментов. Расширение компетенции семейных врачей, предоставление пациентам путевок на бесплатное лечение, выдача рецептов на бесплатные лекарства направлены на повышение их престижа.
Наш уникальный и подходящий путь
Следует отметить, что по инициативе Президента нашей страны к вопросу медицинского страхования было уделено серьезное внимание, и уже в 2017 году квалифицированными специалистами по поручению главы государства был изучен опыт стран с хорошо развитой системой страхования в мире. В частности, в таких государствах, как Израиль, Франция, Германия, Республика Корея, Япония, была изучена возможность внедрения этой системы, и стало ясно, что система медицинского страхования ни одной страны не соответствует условиям Узбекистана. Поэтому пришло время сделать смелый шаг на этом пути, выбрав подходящую и уникальную систему в Узбекистане. Это была-гарантированная государством система медицинского страхования. Примечательно, что ни в одной страховой системе страны расходы не покрываются государством полностью. И у нас выбран именно такой путь. Это было достигнуто благодаря усилиям президента, силы воли и средств, и в то же время наш народ пользуется этой возможностью.
Введение государственного медицинского страхования приближает медицинскую систему к населению, а не к медицинской системе. Система государственного медицинского страхования, впервые внедряемая в Сырдарьинской области в качестве эксперимента, направлена на укрепление здоровья населения, обеспечение того, чтобы жители не испытывали финансовых трудностей и получали необходимую медицинскую помощь. Цель благородна, а то, какие результаты были достигнуты за прошедший период, еще более важно.
— С самого начала внедрения системы медицинского страхования был сформирован электронный реестр населения области, — говорит руководитель информационной службы Государственного фонда медицинского страхования Планета Шева. — В электронную базу занесена информация о болезни пациента, о том, к какому врачу он был на приеме, о диагнозе и состоянии лечения. Это пригодится при раннем выявлении и профилактике заболеваний, оценке деятельности врачей. На этой основе проводится практика индивидуального консультирования лица, обратившегося в поликлинику или обратившегося в больницу, при необходимости-наблюдения, привлечения к процессу консультации и лечения реабилитации. В каждом медицинском учреждении области были сформированы “медицинские бригады”, которые прошли перепись более 852 тысяч жителей. Амбулаторные карты переводятся в электронную форму. Это намного удобнее как для пациента, так и для врача. Так как введенная в электронную базу информация о пациенте найдется быстро, записи предыдущих посещений и осмотров врач сможет просмотреть в полном объеме, а для этого достаточно нескольких минут. С другой стороны, в бумажной форме амбулаторной карты пациенты проводили больше времени в ожидании регистрации, поиска карт, а врач также просматривал записи. Цель состоит в раннем выявлении заболеваний, оказании квалифицированной и качественной помощи первичному звену медицинской помощи, повышении уровня здоровья населения, средней продолжительности жизни.
В рамках механизмов государственного медицинского страхования все больше внимания уделяется пациентам с хроническими заболеваниями. Раньше их регистрировали, назначали лечение и наблюдали. Сейчас, благодаря внедрению системы государственного медицинского страхования, часть лекарств пациентам выдается бесплатно. А аптека находится в самой поликлинике.
В процессе внедрения механизмов государственного медицинского страхования была внедрена и система реимбурсации. По его словам, пациенту предоставляется возможность получать лекарства через аптеки на основе электронного рецепта, выписанного семейным врачом. При этом-предусматривается обеспечение населения лекарственными средствами, целенаправленная компенсация затрат на прописанные врачом лекарственные средства для лечения отдельных хронических заболеваний.
Лекарства, которые принимаются при амбулаторном лечении пациентов с гипертонией, ишемической болезнью сердца, сахарным диабетом второго типа, бронхиальной астмой, хронической обструктивной болезнью легких в системе реимбурсации, бесплатно выдаются аптеками, заключившими договор с фондом. Расходы на аптеку покрывает государственное медицинское страхование.
Не заплатил ни Сум
Вот еще одна новость. Вам известно, что до недавнего времени для лечения нуждающихся пациентов в республиканских медицинских центрах использовалась бумажная система “ордер”. В результате такие льготы в большинстве случаев предоставлялись на основе знакомства, средства на “ордер” ежегодно перечислялись в республиканские медицинские центры, независимо от того, приезжал пациент или нет. В результате люди с реальной потребностью годами стоят в очереди. Сейчас от такой практики полностью отказались. В соответствии с Указом Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы оказания специализированной медицинской помощи в сфере здравоохранения», был осуществлен переход на открытую и прозрачную систему. В результате с 1 октября прошлого года за счет средств государственного бюджета на систему учета и направления лиц льготных категорий на лечение по электронной информационной сети были переведены 14 медицинских учреждений.