Tibbiy sug‘urta sayti > Yangiliklar > 2023 yil 1 iyuldan boshlab Toshkent shahrida davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlari joriy etiladi – Prezident farmoni
“2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi Prezident farmoni tasdiqlandi.
2023 yil 1 iyuldan boshlab Toshkent shahrida bosqichma-bosqich davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlari joriy etiladi.
Sog‘liqni saqlash tizimida:
Vaqtincha mehnatga layoqatsizlik varaqalari va boshqa tibbiy ma’lumotnomalar berilishi bosqichma-bosqich elektron shaklga o‘tkaziladi:
➖ 2023 yil 1 iyuldan boshlab Navoiy va Sirdaryo viloyatlarida;
➖ 2023 yil 1 oktabrdan boshlab Toshkent shahri, Toshkent va Samarqand viloyatlarida;
➖ 2024 yil 1 yanvardan respublikaning boshqa hududlarida.
2024 yil 1 yanvardan boshlab vaqtincha mehnatga layoqatsizlik varaqalari va boshqa tibbiy ma’lumotnomalarni qog‘oz shaklda talab qilish taqiqlanadi.
2023 yil yakuniga qadar nogironligi bo‘lgan shaxslarni ambulator va statsionar sharoitda bepul tibbiy-ijtimoiy reabilitatsiya choralari bilan qamrab olish ko‘lami 30 ming nafarga yetkaziladi.
2023 yil 1 iyuldan boshlab Toshkent shahrida davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlari joriy etiladi – Prezident farmoni

С 1 июля 2023 года в Ташкенте будут внедрены механизмы государственного медицинского страхования – указ президента
Tibbiy sug‘urta sayti > Новости > С 1 июля 2023 года в Ташкенте будут внедрены механизмы государственного медицинского страхования – указ президента
Утвержден указ президента “О государственной программе по реализации новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы в”год человеческого внимания и качественного образования”.
С 1 июля 2023 года в городе Ташкенте поэтапно вводятся механизмы государственного медицинского страхования.
В системе здравоохранения:
Выдача листков временной нетрудоспособности и других медицинских справок будет поэтапно переведена в электронный вид:
С 1 июля 2023 года в Навоийской и Сырдарьинской областях;
С 1 октября 2023 года в городе Ташкенте, Ташкентской и Самаркандской областях;
С 1 января 2024 года в других регионах республики.
С 1 января 2024 года запрещается требовать листки временной нетрудоспособности и другие медицинские справки в бумажном виде.
До конца 2023 года объем охвата лиц с инвалидностью бесплатными медико-социальными реабилитационными мероприятиями в амбулаторных и стационарных условиях будет доведен до 30 тысяч человек.