Davlat tibbiy sugʻurtasi nimasi bilan afzal
Shu oʻrinda davlat tomonidan aholi uchun tibbiy yordam oldin ham bepul berilgan, endi ham berilar ekan, yangilik nimada, degan savol boʻlishi mumkin. Qayd etish kerakki, oilaviy shifokor punkti, oilaviy poliklinikalarda faqat murojaat tartibi oʻzgaradi. Avvallari bemor oʻzining oilaviy shifokoriga uchrashmasdan, tor soha shifokori qabuliga ketavergan boʻlsa, endi oilaviy shifokor yoʻllanma bersagina, tor soha mutaxassisiga boradi. Agar yoʻllanmasiz borsa, pul toʻlaydi. Mamlakatimizda inson salomatligi va uning turmush farovonligini oshirishga eʼtibor bugun oʻz samarasini bera boshladi. Ayniqsa, shifo maskanlarida koʻrsatilayotgan tibbiy xizmat sifati oshib, fuqarolar, qolaversa, davolanuvchilar uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Fuqarolarni davlat tomonidan tibbiy sugʻurtalash masalasi Prezidentimizning 2020-yil 12-noyabrda qabul qilingan “Sogʻliqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli va davlat tibbiy sugʻurtasi mexanizmlarini Sirdaryo viloyatida joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorida oʻz aksini topdi.
Dunyoning koʻplab mamlakatlarida maxsus tibbiy sugʻurtalash jamgʻarmalari faoliyat yuritmoqda. Ularning asosiy maqsadi — bemorlarga sifatli tibbiy va profilaktik yordam koʻrsatilishini taʼminlash uchun majburiy tibbiy sugʻurtalash tizimini moliyalashtirishdir. Yurtimizda ham Singapur, Janubiy Koreya, Yaponiya, Fransiya, Germaniya, Norvegiya, Rossiya kabi davlatlarning bu boradagi tajribasi asosida Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi tashkil etildi.
Ushbu jamgʻarmaning asosiy vazifasi — davlat tibbiy sugʻurtasi tizimini joriy etish, boshqarish hamda ushbu sohada yagona davlat siyosatini amalga oshirishda idoralararo hamkorlikni taʼminlash. Aholining barcha qatlamlarini davlat tomonidan kafolatlangan paket doirasida sifatli va zarur tibbiy yordam bilan taʼminlash maqsadida tibbiy xizmatlar strategik xaridi tizimini joriy etishda ishtirok etamiz.
Davlat tibbiy sugʻurtasi bilan nimaga erishamiz? Eng avvalo, kasalliklarni erta aniqlash, aholiga koʻrsatilayotgan tibbiy xizmat sifati va koʻlamini yanada oshirishga erishiladi. Kafolatlangan paketlar bilan esa har bir tibbiyot muassasasi darajasida davlat tomonidan kafolatlangan bepul tibbiy xizmat koʻrsatiladi va dori vositalari yetkazib beriladi. Fuqaro paket doirasida hududiy oilaviy shifokor punkti, oilaviy poliklinika, koʻp tarmoqli markaziy poliklinikalarda zarur diagnostik va laboratoriya tekshiruvlaridan oʻtadi. Bu paketlarning muddati boʻlmaydi va hammaga teng boʻladi.
Hozir Sirdaryo viloyatida aholi roʻyxatdan oʻtkazildi va ularning salomatligi mavjud xavf omillariga koʻra xavf guruhlariga boʻlindi. Oʻrta va yuqori xavf guruhlariga kiruvchi aholi belgilangan muddatlarda tibbiy koʻrikdan oʻtishi taʼminlanadi va salomatligi davriy kuzatuvga olinadi. Yuqori xavf guruhiga kiruvchi va mustaqil ravishda tibbiyot muassasasiga kela olmaydigan bemorlar doimiy kuzatuvga olinib, uyida tibbiy xizmat koʻrsatiladi. Profilaktik koʻriklar oʻrniga hududning oʻziga xos xususiyatlaridan kelib chiqib, muayyan kasalliklar boʻyicha maqsadli skrining tekshiruvlari oʻtkaziladi va patronaj koʻriklari optimizatsiya qilinib, yangi maqsadli patronaj tizimi joriy etilmoqda.
Shu oʻrinda davlat tomonidan aholi uchun tibbiy yordam oldin ham bepul berilgan, endi ham berilar ekan, yangilik nimada, degan savol boʻlishi mumkin. Qayd etish kerakki, oilaviy shifokor punkti, oilaviy poliklinikalarda faqat murojaat tartibi oʻzgaradi. Avvallari bemor oʻzining oilaviy shifokoriga uchrashmasdan, tor soha shifokori qabuliga ketavergan boʻlsa, endi oilaviy shifokor yoʻllanma bersagina, tor soha mutaxassisiga boradi. Agar yoʻllanmasiz borsa, pul toʻlaydi. Shuning uchun har bir fuqaro oʻzining hududiy poliklinikasiga biriktirilgan boʻlishi kerak. Oilaviy shifokor punkti, oilaviy poliklinikalarda klinik protokollar, diagnostika va davolash standartlariga koʻra kafolatlangan paketda belgilangan hajmda tibbiy xizmat koʻrsatiladi.
Shu tariqa Sirdaryo viloyati sogʻliqni saqlash tizimida 2021-yilning 1-iyulidan 2022-yil oxiriga qadar tajriba-sinov tariqasida sogʻliqni saqlash tizimining yangi modeli va moliyaviy mexanizmlari sinovdan oʻtkazilmoqda.
Hozir Sirdaryo viloyatidagi 11 ta tuman (shahar) tibbiyot birlashmasi, 18 ta viloyat sogʻliqni saqlash muassasasi bilan shartnomalar imzolandi. Ushbu shartnomalarga asosan birlamchi tizim muassasalari ularga biriktirilgan aholi soni va tarkibidan kelib chiqib, dispanser xizmatlari koʻrsatuvchi muassasalar global byudjet asosida va statsionar muassasalar bajarilgan ishlar natijasi (davolangan holatlar) boʻyicha moliyalashtirish tizimiga oʻtkazildi.
Ayni vaqtda Prezidentimizning 2021-yil 28-iyuldagi “Sogʻliqni saqlash sohasida ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam koʻrsatish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi bilan tuzilgan shartnoma asosida tibbiy xizmatlarning bazaviy narxlarida moliyalashtirilmoqda.
Bugungi kunda 14 ta respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazi va Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi oʻrtasida shartnomalar tuzildi. Ixtisoslashtirilgan muassasalarda bemor davolanganidan soʻng Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi tomonidan bazaviy narxlar doirasida bemorga koʻrsatilgan tibbiy xizmatlarni asoslovchi hujjatlarga muvofiq, sarflangan mablagʻ ixtisoslashtirilgan muassasalarga Davlat byudjeti hisobidan oʻtkazib berilmoqda.
Noyabr oyidan respublika ixtisoslashtirilgan koʻz mikroxirurgiyasi va urologiya, 2022-yil 1-yanvardan kardiologiya, travmatologiya va ortopediya hamda akusherlik va ginekologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari tomonidan koʻrsatiladigan tibbiy xizmatlar imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslarga Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan nodavlat tibbiyot tashkilotlari tomonidan koʻrsatilishiga ruxsat berildi.
Bunda imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslar tibbiy xizmat koʻrsatadigan Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi bilan shartnomasi mavjud davlat yoki nodavlat tibbiyot tashkilotlarini oʻz xohishiga koʻra erkin tanlash huquqiga ega boʻladi.
Shuningdek, nodavlat tibbiyot tashkilotlari tomonidan imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslarga tibbiy xizmat koʻrsatish Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi bilan tuziladigan shartnoma asosida bazaviy narxlardan kelib chiqib amalga oshirilishi belgilab qoʻyildi.

Что мы получаем с государственным медицинским страхованием? Прежде всего, будет достигнуто раннее выявление заболеваний, дальнейшее повышение качества и масштабов оказываемой населению медицинской помощи. А с гарантированными пакетами бесплатное медицинское обслуживание и доставка лекарств гарантируются государством на уровне каждого медицинского учреждения. Гражданин в рамках пакета проходит необходимые диагностические и лабораторные обследования в территориальном пункте семейного врача, семейной поликлинике, многопрофильных центральных поликлиниках. Эти пакеты не будут иметь срока годности и будут одинаковыми для всех.
В настоящее время в Сырдарьинской области проведена регистрация населения, и их здоровье разделено на группы риска по имеющимся факторам риска. Населению, относящемуся к группам среднего и высокого риска, обеспечивается медицинское обследование в установленные сроки и периодическое наблюдение за состоянием здоровья. Пациенты, относящиеся к группе повышенного риска и не способные самостоятельно прийти в медицинское учреждение, находятся под постоянным наблюдением и получают медицинскую помощь на дому. Вместо профилактических обследований проводятся целевые скрининговые обследования на конкретные заболевания в зависимости от особенностей местности, а патронажные обследования оптимизируются и внедряется новая целевая система патронажа.
На этом этапе может возникнуть вопрос, в чем новшество, поскольку медицинская помощь населению раньше предоставлялась бесплатно, а теперь предоставляется бесплатно. Следует отметить, что в пункте семейного врача, семейных поликлиниках меняется только порядок обращения. Если раньше пациент шел на прием к узкому врачу, не встречаясь со своим семейным врачом, то теперь он идет к узкому специалисту, только если семейный врач дает направление. Платит, если едет без пропуска. Поэтому каждый гражданин должен быть прикреплен к своей территориальной поликлинике. Кабинет семейного врача, семейные поликлиники предоставляют медицинские услуги в объеме, указанном в гарантированном пакете, согласно клиническим протоколам, стандартам диагностики и лечения.
Таким образом, в системе здравоохранения Сырдарьинской области с 1 июля 2021 года до конца 2022 года в качестве эксперимента тестируются новая модель и финансовые механизмы системы здравоохранения.
В настоящее время подписаны контракты с 11 районными (городскими) медицинскими объединениями, 18 областными учреждениями здравоохранения Сырдарьинской области. В соответствии с этими соглашениями учреждения первичной системы были переведены в систему финансирования на основе глобального бюджета, а учреждения, предоставляющие диспансерные услуги, — на основе численности и состава населения, к которым они были прикреплены, а стационарные учреждения-на основе результатов проделанной работы (пролеченных случаев).
В настоящее время в соответствии с Указом Президента Республики “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы оказания специализированной медицинской помощи в сфере здравоохранения”от 28 июля 2021 года республиканские специализированные научно-практические медицинские центры финансируются по базовым ценам на медицинские услуги на основании договора с Государственным фондом медицинского страхования.
На сегодняшний день заключены договоры между 14 республиканскими специализированными научно-практическими медицинскими центрами и Государственным фондом медицинского страхования. После лечения больного в специализированных учреждениях в соответствии с обосновывающими документами медицинских услуг, оказываемых больному Фондом государственного медицинского страхования в пределах базовых цен, затраченные средства перечисляются специализированным учреждениям за счет средств государственного бюджета.
С ноября медицинские услуги, оказываемые республиканскими специализированными центрами глазной микрохирургии и урологии, кардиологии, травматологии и ортопедии, а также научно-практическими медицинскими центрами акушерства и гинекологии, с 1 января 2022 года разрешено оказывать лицам льготных категорий за счет средств государственного бюджета негосударственными медицинскими организациями.
При этом лица, относящиеся к льготной категории, будут иметь право свободно выбирать по своему усмотрению государственные или негосударственные медицинские организации, имеющие договор с Государственным фондом медицинского страхования, оказывающим медицинские услуги.
Также установлено, что медицинское обслуживание лиц, относящихся к льготной категории, осуществляется негосударственными медицинскими организациями исходя из базовых цен на основании договора, заключаемого с Государственным фондом медицинского страхования.
С 1 января 2022 года в 13 государственных медицинских учреждениях республиканского уровня будет введен порядок учета и направления лиц, относящихся к льготной категории, на очередное лечение через электронную информационную систему, а также новый механизм финансирования.