Bugun Oʼzbekistonda xalqaro tajriba asosida davlat tibbiy sugʼurtasi tizimini bosqichma-bosqich joriy etishga kirishilgan.
Birinchi bosqich sinov tariqasida Sirdaryo viloyatida amalga oshirilyapti. Ikkinchi bosqich 2023 yilda Qoraqalpogʼiston Respublikasi, Samarqand, Navoiy, Surxondaryo va Fargʼona viloyatlari hamda Toshkent shahrida, uchinchi bosqich esa 2025 yildan butun mamlakat boʼylab tatbiq etilishi koʼzda tutilgan.
Xoʼsh, oʼtgan bir yil davomida Sirdaryo tajribasi qanchalik oʼzini oqladi?
— Аvvalo, loyiha doirasida viloyatda yashovchi 852 mingdan ziyod aholining elektron reestri shakllantirildi, — deydi Davlat tibbiy sugʼurtasi jamgʼarmasi ijro etuvchi direktori Farrux Sharipov.
— Bemorlar tashxisi, kasallik tarixi va muolaja holati haqidagi barcha maʼlumotlar elektron bazada jamlanmoqda. Bu esa xastaliklarni erta aniqlash va oldini olish, qolaversa, shifokorlar faoliyatini baholashda qoʼl kelyapti.
Bu bemor uchun ham, shifokor uchun ham ancha qulay. Chunki elektron bazadan maʼlumotlar tez topiladi. Oldingi tashrif va tekshiruvlar natijalari bilan vrach bir necha daqiqa ichida toʼliq tanishishi mumkin.
Vaholanki, tibbiy kartalarning qogʼoz shaklida bemorlar hamshiraning roʼyxatga olishi, kartalarni qidirib topishi va shifokor yozuvlarni koʼzdan kechirishini kutib, koʼp vaqt yoʼqotardi.
Davlat tibbiy sugʼurtasi mexanizmlarini joriy etish jarayonida birlamchi tibbiyot muassasalarida shifokoroldi koʼrigi uchun belgilangan standartlarga mos xonalar tashkil etildi.
Natijada bir bemorni koʼrish, tashxis qoʼyish, muolajalarni oʼtkazish uchun oilaviy shifokor avvalgidek oʼrtacha 5-6 daqiqa oʼrniga, 15-20 daqiqa vaqt ajratish imkoniyatiga ega boʼldi.
Shifokoroldi koʼrik xonasida amaliyotchi hamshiralar bemorni mustaqil tekshirib, yuqumli boʼlmagan (yurak-qon tomir, qandli diabet, nafas olish organlari) kasalliklar xavfini baholashi uchun dastlabki skriningdan oʼtkazadi.
Shikoyatlarini qayd etadi va zarur hollarda oilaviy shifokor qabuliga yoʼnaltiradi. Dastlabki koʼrik natijasida oilaviy shifokor qabul qiladigan bemorlar soni ortib, ularni tor soha mutaxassislariga yoʼnaltirish oʼrtacha 16 foizga kamaydi.
Eng muhimi, tibbiyot muassasasiga kelgan bemorlar endi navbat kutib turmaydi. Ular oldindan, oʼziga qulay vaqtda elektron navbatga yoziladi.
Hozirgi kunda Sirdaryo viloyatida sinov tariqasida joriy etilayotgan davlat tibbiy sugʼurtasi tizimi dastlabki natijalarini bermoqda.
Hususan, loyiha doirasida hududda profilaktik koʼriklar oʼrniga, viloyatning oʼziga xosligidan kelib chiqib maqsadli skrining tekshiruvlari olib borilyapti.
Mutaxassislarning izoh berishicha, profilaktika ishlari yaxshi yoʼlga qoʼyilsa, kasalliklar keskin kamayadi va unga sarflanadigan mablagʼ ham tejaladi. Qolaversa, kasalliklarni erta aniqlash orqali aholining salomatlik darajasi, oʼrtacha umr koʼrish davomiyligini oshirishga erishiladi.
Xoʼsh, mazkur jarayonni yaqindan kuzatib borayotgan xorijiy ekspert, Jahon sogʼliqni saqlash tashkilotining Oʼzbekiston boʼyicha maslahatchisi Kristofer Fitspatrik Sirdaryo tajribasini qanday baholaydi?
— Oʼzbekiston aholi salomatligini saqlashning sifatli modelini joriy etmoqda, — deydi JSST vakili. — Bu rivojlangan davlatlarda sinovdan muvaffaqiyatli oʼtgan ilgʼor tajribadir.
Biz jarayonlarni bevosita kuzatib boryapmiz va ekspert sifatida aytishim mumkinki, kasallikka chalingan insonning uyiga bepul dori-darmon yetkazib berish unga imkon qadar tezroq yordam koʼrsatilishiga xizmat qiladi.
Har bir sogʼliqni saqlash tizimining oʼziga xos jihatlari bor. Kasalliklarni davolashdan koʼra oldini olgan yaxshi, shu bilan birga, kasalliklarni erta aniqlash ham davolashda katta samara beradi.
Oʼzbekistonda ilk bor davlat tibbiy sugʼurtasi tizimini tajriba-sinov tariqasida hayotga tatbiq etish, bemorlarga qulaylik yaratish maqsadida shifoxonalarni birlashtirish, ularning negizida tibbiyot klasterini tashkil etish, u yerda ilm-fan va amaliyotni uygʼunlashtirish ishlari bajarilmoqda.
Sohada murakkab va yuqori texnologik amaliyotlar yoʼlga qoʼyilyapti. Bu borada ham xalqaro tajribadan kelib chiqib tavsiya va maslahatlar berish, ushbu murakkab jarayonlarning amaliyotga tezroq tatbiq etilishiga koʼmaklashishga doim tayyormiz.
Davlat tibbiy sugʼurtasi mexanizmlari doirasida surunkali kasalliklarga chalingan bemorlarga koʼproq eʼtibor berila boshlagani ham ibratli jihat. Vaholanki, ilgari ular roʼyxatga olinib, davolanish buyurilgan va kuzatuvga olingan.
Аfsuski, hamma ham dori-darmonni oʼz vaqtida xarid qilib, muolajalarni belgilangan muddatlarda boshlay olmaydi. Oqibatda bemorlarda asoratlar paydo boʼladi. Davlat tibbiy sugʼurtasi tizimi asosida bemorlarga dorilarning bir qismi bepul berilmoqda. Dorixona esa poliklinikaning oʼzida joylashgan…

Сегодня в Узбекистане на основе международного опыта приступили к поэтапному внедрению системы государственного медицинского страхования.
Первый этап в качестве испытания проводится в Сырдарьинской области. Второй этап планируется реализовать в 2023 году в республике Каракалпакстан, Самаркандской, Навоийской, Сурхандарьинской и Ферганской областях и городе Ташкенте, а третий-с 2025 года по всей стране.
Итак, насколько окупился опыт Сырдарьи за прошедший год?
— Прежде всего, в рамках проекта был сформирован электронный реестр более 852 тысяч жителей области, — сказал исполнительный директор Фонда государственного медицинского страхования Фаррух Шарипов.
— Вся информация о диагнозе, истории болезни и статусе лечения пациентов собирается в электронной базе. Это помогает в раннем выявлении и профилактике заболеваний, а также в оценке деятельности врачей.
Это намного удобнее как для пациента, так и для врача. Потому что данные из электронной базы быстро находят. С результатами предыдущих посещений и осмотров врач может ознакомиться полностью в течение нескольких минут.
В то время как в бумажной форме медицинских карт пациенты теряли много времени, ожидая, пока медсестра зарегистрирует их, выполнит поиск карт и попросит врача просмотреть записи.
В процессе внедрения механизмов государственного медицинского страхования в учреждениях первичной медико-санитарной помощи были созданы помещения для проведения преддипломных осмотров, соответствующие установленным нормам.
В результате для осмотра пациента, постановки диагноза, проведения процедур семейный врач имел возможность выделить 15-20 минут вместо средних 5-6 минут, как раньше.
В кабинете доврачебного осмотра практикующие медсестры проводят первичный скрининг, чтобы пациент мог самостоятельно обследоваться и оценивать риск неинфекционных (сердечно-сосудистых, сахарного диабета, респираторных) заболеваний.
Регистрирует свои жалобы и, при необходимости, направляет на прием к семейному врачу. В результате первоначального обследования количество пациентов, принимаемых семейным врачом, увеличилось, а их направление к узким специалистам снизилось в среднем на 16 процентов.
Самое главное, что пациенты, которые приходят в медицинское учреждение, больше не стоят в очереди. Они записываются в электронную очередь заранее, в удобное для себя время.
В настоящее время система государственного медицинского страхования, внедряемая в качестве эксперимента в Сырдарьинской области, дает первые результаты.
В частности, в рамках проекта вместо профилактических осмотров на территории проводятся целевые скрининговые обследования, исходя из специфики региона.
Специалисты поясняют, что если профилактика будет хорошо налажена, заболеваемость резко снизится, а также сэкономятся средства на ней. Кроме того, за счет раннего выявления заболеваний достигается повышение уровня здоровья населения, средней продолжительности жизни.
Так как же иностранный эксперт, консультант Всемирной организации здравоохранения по Узбекистану Кристофер Фицпатрик, внимательно следящий за этим процессом, оценивает опыт Сырдарьи?
— Узбекистан внедряет качественную модель охраны здоровья населения, — сказал представитель ВОЗ. — Это передовой опыт, который успешно прошел испытания в развитых странах.
Мы непосредственно следим за процессами, и, как эксперт, я могу сказать, что бесплатная доставка лекарств на дом человеку, страдающему этим заболеванием, гарантирует, что ему будет оказана помощь как можно скорее.
Каждая система здравоохранения имеет свои уникальные аспекты. Лучше предотвратить, чем лечить заболевания, однако раннее выявление заболеваний также имеет большой эффект при лечении.
Впервые в Узбекистане проводится работа по внедрению системы государственного медицинского страхования в качестве эксперимента, объединению больниц с целью создания на их базе медицинского кластера, гармонизации там науки и практики.
В отрасли внедряются сложные и высокотехнологичные практики. В этом отношении мы всегда готовы дать рекомендации и советы, основанные на международном опыте, способствовать более быстрому внедрению этих сложных процессов в практику.
Также поучительным аспектом является то, что в рамках механизмов государственного медицинского страхования все больше внимания уделяется пациентам с хроническими заболеваниями. Хотя раньше их регистрировали, назначали лечение и наблюдали.
К сожалению, не все могут вовремя купить лекарство и начать лечение в установленные сроки. В результате у пациентов возникают осложнения. В рамках системы государственного медицинского страхования пациентам бесплатно выдается часть медикаментов. А аптека находится в самой поликлинике…