Саломатлик энг қадрли неъматдир
Toshkentlik Gulchehra Obidova 64 yoshda. Onaxon bundan to‘rt yil oldin insultni boshdan o‘tkazgan edi. Shundan so‘ng u tez-tez shifokor ko‘rigiga borib davolandi. Ammo tanadagi o‘zgarishlar, ushbu xastalikning asoratlari uni muntazam bezovta qiladi. Shu bois u doimiy davolanishga muhtoj.
Mamlakatimizda surunkali miya qon-tomir yetishmovchiligi bilan bog‘liq kasalliklarning oldini olish va davolashning samarali tizimini tashkil etish, uyqu arteriya stenoziga chalingan bemorlarni jarrohlik amaliyoti orqali davolashning zamonaviy usullarini joriy etish chora-tadbirlari ko‘rilmoqda. Shu maqsadda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 14 martdagi “Respublika xirurgik angionevrologiya ixtisoslashtirilgan markazi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida»gi qarori qabul qilingan.
Mazkur hujjat bilan Respublika xirurgik angionevrologiya ixtisoslashtirilgan markazi tashkil etilgan. Ayni vaqtda markaz ko‘plab shifo umididagi yurtdoshlarimizga xizmat ko‘rsatib kelmoqda.
Ma’lumki, angionevrologiya nevrologiya asab tizimining qon-tomir kasalliklari bilan shug‘ullanadigan bo‘limidir. Markaz miya qon-tomir yetishmovchiligi kasalliklari profilaktikasi, diagnostikasi va ularni davolashning zamonaviy usullarini eng avvalo hududiy tibbiyot muassasalarida joriy etishga xizmat qiladi. Shuningdek, miya qon-tomir yetishmovchiligi kasalliklarini davolashning zamonaviy usullarini joriy etish yo‘li bilan uyqu va yurakning qon tomirlari arteriyalari shikastlanishiga chalingan bemorlarni davolaydi.
O‘tgan 2022 yilning oktabr oyidan boshlab markaz Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi bilan hamkorlikda bemorlarda mutlaqo bepul jarrohlik amaliyotlarini o‘tkazmoqda.
Farg‘onalik Rustam Teshaboev qo‘shni Qozog‘iston Respublikasiga ishlagani ketgan edi. Taqdir taqozosi bilan begona yurtda yurak xurujini boshdan kechirdi. Uni zudlik bilan shifoxonaga olib borishdi. Davolangan bo‘lsa-da, jiddiy asorat va xavf saqlanib qoldi. Turmush o‘rtog‘i Zeboxon Teshaboevaning aytishicha, bemor harakatsiz yotgan va gapira olmagan, og‘ir ahvolda Toshkentga keltirilgan. Xususiy klinikada davolangach, shifokorlar unga angionevrologiya markaziga yo‘llanma bergan. Og‘ir ahvoldagi bemor imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslarni elektron axborot tizimi orqali hisobga olish va navbat asosida davolanishga yo‘llash tizimi orqali navbatga qo‘yilib, qisqa fursatda jarrohlik amaliyotini o‘tkazdi. Amaliyot Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amalga oshirildi. Ayni vaqtda Rustam Teshaboev o‘zi harakatlana olyapti va nutq faoliyati ham tiklanyapti.
Ma’lum qilishlaricha, 40 o‘ringa ega markaz o‘tgan 2022 yilning oktabr oyidan boshlab Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi bilan hamkorlikda 200 nafarga yaqin bemorga bepul xizmat ko‘rsatdi. Buning uchun markazga jamg‘arma tomonidan 1,4 milliondan ziyod mablag‘ yo‘naltirilgan.
Bu markazda nevropatolog, qon-tomir jarrohi va boshqa bir guruh shifokorlar faoliyat yuritadi hamda bemorlarga malakali xizmat ko‘rsatadi.

Здоровье - это самое ценное благословение
Гульчехре обидовой из Ташкента 64 года. Мама перенесла инсульт четыре года назад. После этого его часто лечили, посещая врача. Но изменения в организме, осложнения этого заболевания регулярно беспокоят его. Поэтому он нуждается в постоянном лечении.
В нашей стране принимаются меры по организации эффективной системы профилактики и лечения заболеваний, связанных с хронической цереброваскулярной недостаточностью, внедрению современных методов хирургического лечения больных стенозом сонной артерии. С этой целью принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “Об организации деятельности Республиканского специализированного центра хирургической ангионеврологии»от 14 марта 2017 года.
Настоящим документом учрежден Республиканский специализированный центр хирургической ангионеврологии. В настоящее время центр обслуживает многих наших соотечественников в надежде на исцеление.
Как известно, ангионеврология-это раздел неврологии, который занимается сосудистыми заболеваниями нервной системы. Центр служит для внедрения современных методов профилактики, диагностики и лечения заболеваний цереброваскулярной недостаточности, прежде всего, в территориальных медицинских учреждениях. Он также лечит пациентов с нарушениями сна и повреждением артерий кровеносных сосудов сердца путем внедрения современных методов лечения заболеваний цереброваскулярной недостаточности.
По состоянию на октябрь 2022 года центр в партнерстве с Государственным фондом медицинского страхования проводит абсолютно бесплатные хирургические процедуры для пациентов.
Рустам Тешабоев из Ферганы уехал работать в соседнюю Республику Казахстан. По иронии судьбы у него случился сердечный приступ на чужбине. Его срочно доставили в больницу. Несмотря на лечение, серьезные осложнения и риск остались. Супруга зебохон тешабоева рассказала, что пациентка лежала неподвижно и не могла говорить, в тяжелом состоянии была доставлена в Ташкент. После лечения в частной клинике врачи дали ему направление в центр ангионеврологии. Пациент, находящийся в тяжелом состоянии, был поставлен в очередь через электронную информационную систему учета и направления лиц, относящихся к льготной категории, на лечение в порядке очереди и в кратчайшие сроки перенес операцию. Операция проводилась за счет средств Государственного фонда медицинского страхования. В это время Рустам Тешабоев сам может передвигаться, а также восстанавливается речевая деятельность.
Сообщается, что с октября прошлого 2022 года центр на 40 коек в сотрудничестве с Государственным фондом медицинского страхования бесплатно обслужил около 200 пациентов. Для этого фонд направил в центр более 1,4 миллиона рублей.
В этом центре работают невролог, сосудистый хирург и другая группа врачей, а также оказывают квалифицированные услуги пациентам.