Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi qonun bilan mustahkamlandi
Davlatimiz rahbarining 2022 yil 20 dekabr kuni Oliy Majlisga va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida “ajratilayotgan mablag‘lar har bir bemorga yetib borishi uchun davlat tibbiy sug‘urtasiga o‘tish tezlashtiriladi” deb ta’kidlaganlari barchamizning doimiy diqqat markazimizda bo‘lishi kerak. O‘zbekiston Respublikasining eski amal qilgan namunadagi 40-moddasiga o‘zgartishlar va qo‘shimchalar kiritilib – yangi tahrirdagi Konstitutsiyada 48-modda sifatida belgilandi va quyidagi normalarni o‘z ichiga oldi:
Har kim sog‘lig‘ini saqlash va malakali tibbiy xizmatdan foydalanish huquqiga ega.
O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari tibbiy yordamning kafolatlangan hajmini qonunda belgilangan tartibda davlat hisobidan olishga haqli.
Davlat sog‘liqni saqlash tizimini, uning davlat va nodavlat shakllarini, tibbiy sug‘urtaning har xil turlarini rivojlantirish, aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini ta’minlash choralarini ko‘radi.
Davlat jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish uchun shart-sharoitlar yaratadi.
Keyingi vaqtlarda tibbiyotga kafolatlangan paket, tibbiy sug‘urta kabi yangi atamalar kirib kela boshladi. Xo‘sh, bu atamalar zamirida tibbiyotda qanday o‘zgarishlar kutilyapti, qanday afzalliklar yotibdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli qarori bilan 2020 yildan buyon Sirdaryo viloyatida davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi joriy etildi va u muvaffaqiyatli amalga oshirib kelinmoqda. Sirdaryodagi tajriba-sinov loyihasi natijalari tibbiy sug‘urtasi tizimi to‘g‘risida ijobiy xulosa berdi. Shu sababli joriy yilning iyul oyidan davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi Toshkent shahrida joriy etiladi. Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi joriy etilishi uchun avvalom bor, barcha davolash-profilaktika muassasalari binolari holati talabga javob berishi, raqamlashgan bo‘lishi, moddiy-texnik bazasi talabga javob berishi, kadrlar bilan ta’minlangan bo‘lishi kerak.
Ayni vaqtda, davlat tibbiy sug‘urtasi tizimiga o‘tishga tayyorgarlik ko‘rish jarayoni Toshkent shahri tibbiyot muassasalarida amalga oshirilmoqda. Tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti mutaxassislari davolash-profilaktika muassasalarida bo‘lishib, monitoring ishlarini amalga oshirmoqdalar, monitoring jarayonida tibbiyot xodimlari va mahalla fuqarolar yig‘inlari raislari bilan seminarlar tashkil etilmoqda. Seminarda tibbiy sug‘urtasi mexanizmlari haqida batafsil ma’lumotlar berilmoqda. Xuddi shunga o‘xshash jarayonlar bizning viloyatimizda Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasining Jizzax viloyati bosh mutaxassisi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi viloyatimizda joriy etilgach, o‘zi bilan bir qator afzallik va qulayliklarni olib keladi. Eng avvalo tibbiyot muassasalari moddiy-texnik bazasi yaxshilanadi, kadrlar bilan ta’minlanadi, natijada aholiga ko‘rsatiladigan tibbiy xizmat sifati, samaradorligi va ommabopligi oshadi, birlamchi tibbiy-sanitariya yordami ko‘lami kengayadi, tibbiy yordamning kafolatlangan hajmiga kiritilgan tibbiy xizmatlarni ko‘rsatishga davlat tibbiyot muassasalaridan tashqari nodavlat tibbiyot tashkilotlari ham jalb etiladi, tibbiy xizmatlar bozorida sog‘lom raqobat muhitini yaratish, shu asosda aholining kafolatlangan va sifatli tibbiy yordam olish imkoniyatlari kengaytiriladi, tibbiy xizmatlar ko‘rsatishda qulaylik va shaffoflik ta’minlanadi, o‘z o‘rnida korrupsiyaviy holatlarni oldi olinadi.
Kafolatlangan paket bu – sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan ishlab chiqilib, barcha tibbiy tekshiruvlarni o‘z ichiga oladi, ya’ni bir fuqaroga tashhis qo‘yishda zarur bo‘ladigan barcha instrumental, laboratoriya tekshiruvlari, shifokor maslahatlari, profilaktik va skrining tekshiruvlarini o‘z ichiga oladi. Soddaroq qilib aytganda, kasallik tufayli murojaat qilgan bemorga tibbiyot muassasalari tomonidan barcha tibbiy xizmatlar – tashhis qo‘yishdan davolanishgacha bo‘lgan harajatlar davlat budjeti mablag‘lari hisobiga amalga oshiriladi.
Jahon amaliyotida tibbiy sug‘urtaning ixtiyoriy, majburiy va davlat tibbiy sug‘urtasi shakllari keng qo‘llaniladi. Ixtiyoriy va majburiy tibbiy sug‘urtada ma’lum a’zolik badallari fuqarolar tomonidan amalga oshiriladi. Fransiya, Germaniya, Norvegiya, Rossiya, Singapur, Janubiy Koreya, Yaponiya kabi rivojlangan mamlakatlarning tibbiy sug‘urtasi tajribasi asosida yurtimizda davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi joriy etildi. Bunda fuqarolar tomonidan tibbiy xizmat uchun hech qanday to‘lovlar amalga oshirilmaydi, barcha harajatlarni Davlat o‘z zimmasiga oladi. Shuning uchun bu tizim – Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimi deb yuritiladi. Bu yerda “Davlat” degan so‘z turibdi, bu aholiga ko‘rsatiladigan tibbiy xizmat harajatlari davlat budjeti mablag‘lari hisobiga Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi orqali amalga oshiriladi.
Yuqorida aytib o‘tganimizdek, hozirda viloyatimizda tibbiy sug‘urtaga o‘tishga tayyorgarlik ko‘rish ishlari ketyapti. Tibbiyot muassasalarining kafolatlangan paketga kiritilgan tibbiy xizmatni ko‘rsatishga imkoni yetadimi-yo‘qmi, asbob-uskunalari bormi-yo‘qmi, unda ishlovchi mutaxassislar bormi-yo‘qmi kabi masalalar o‘rganilmoqda. Albatta tibbiyot muassasalari zarur asbob-uskunalar, apparatlar bilan jihozlanadi va shu apparatlarda ishlovchi xodimlar bilan ta’minlanadi. Shu masalalar o‘z yechimini topgandan keyin davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi ushbu muassasa bilan shartnoma imzolaydi va ko‘rsatgan tibbiy xizmat hajmiga qarab moliyalashtirib boradi. Birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari aholi jon boshiga qarab moliyalashtiriladi. Bunda o‘sha hududdagi aholining salomatlik ko‘rsatkichlari asosiy me’zon qilib olinadi. Tibbiyot xodimlari tomonidan ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat tufayli salomatlik ko‘rsatkichlari yaxshilanib boraversa shu muassasa keladigan mablag‘ ortib boraveradi, bu o‘z navbatida tibbiyot xodimlarini rag‘batlantirish, muassasaning moddiy-texnik bazasini rivojlantirishga, dori preparatlari xarid qilishga ishlatiladi. Qisqacha aytganda, tibbiyot muassasalariga moliyaviy erkinlik beriladi, ular sug‘urta jamg‘armasi orqali kelayotgan mablag‘larni o‘zlari erkin ishlatish huquqiga ega bo‘ladilar. Statsionarlar esa davolangan holatlari uchun moliyalashtiriladi, ya’ni nechta bemor davolasa shunga qarab pul beriladi. Albatta, moliyalashtirishning har ikki holatida ham natijadorlikka qaratilgan, ya’ni birlamchi bo‘g‘in va shifoxonalar tibbiy xizmat ko‘rsatishda sifat va samaradorlikka e’tibor qaratishadi. Asossiz davolanishlar, tibbiy xizmat hajmini to‘liq ko‘rsatmaslik holatlariga barham beriladi.
Xulosa qilib aytganda, tibbiy sug‘urtaning hayotga tatbiq etilishi tibbiyotda ancha yillardan beri to‘planib qolgan muammolarni bartaraf etadi. Unga ko‘ra, eng katta muammo – korrupsion harakatlar kamayadi. Sug‘urta bilan kelgan bemorga shifokorlar har qachongidan ko‘ra sifatliroq xizmat ko‘rsatadi. Chunki, u o‘zi bilan mablag‘ olib kelyapti, ya’ni sug‘urta jamg‘armasi tibbiy xizmat haqini to‘lab beradi.

Законодательно закреплена система государственного медицинского страхования
Tibbiy sug‘urta sayti > Новости > Законодательно закреплена система государственного медицинского страхования
В центре нашего постоянного внимания должно быть то, что глава нашего государства в своем Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана от 20 декабря 2022 года заявил, что “переход на государственное медицинское страхование будет ускорен, чтобы выделяемые средства доходили до каждого пациента”. Внесены изменения и дополнения в статью 40 Конституции Республики Узбекистан старого действующего образца-в новой редакции она определена как статья 48 и содержит следующие нормы:
Каждый имеет право на медицинское обслуживание и доступ к квалифицированным медицинским услугам.
Граждане Республики Узбекистан вправе получать гарантированный объем медицинской помощи за счет государства в установленном законом порядке.
Государство принимает меры по развитию системы здравоохранения, ее государственных и негосударственных форм, различных видов медицинского страхования, обеспечению санитарно-эпидемиологического спокойствия населения.
Государство создает условия для развития физической культуры и спорта, формирования здорового образа жизни среди населения.
В более поздние времена в медицину начали проникать новые термины, такие как гарантированный пакет, медицинское страхование. Итак, какие изменения ожидаются в медицине, какие преимущества лежат в основе этих терминов.
Как известно, соответствующим указом Президента Республики Узбекистан с 2020 года в Сырдарьинской области введена и успешно реализуется система государственного медицинского страхования. Результаты опытно-испытательного проекта в Сырдарье дали положительное заключение о системе медицинского страхования. Поэтому с июля текущего года система государственного медицинского страхования будет внедрена в городе Ташкенте. Для внедрения системы государственного медицинского страхования, прежде всего, необходимо, чтобы все здания лечебно-профилактических учреждений были в хорошем состоянии, оцифрованы, материально-техническая база соответствовала требованиям, были укомплектованы персоналом.
В настоящее время подготовка к переходу на систему государственного медицинского страхования осуществляется в медицинских учреждениях города Ташкента. Специалисты Фонда медицинского страхования и Всемирной организации здравоохранения совместно работают в лечебно-профилактических учреждениях, в процессе мониторинга организуются семинары с медицинскими работниками и председателями местных сходов граждан. На семинаре подробно рассказывается о механизмах медицинского страхования. Аналогичные процессы в нашей области осуществляет главный специалист Фонда государственного медицинского страхования Джизакской области.
Внедрение в нашей области системы государственного медицинского страхования принесет с собой ряд преимуществ и удобств. Прежде всего, совершенствуется материально-техническая база медицинских учреждений, укомплектовывается персоналом, в результате чего повышается качество, эффективность и популярность медицинской помощи населению, расширяется сфера оказания первичной медико-санитарной помощи, к оказанию медицинских услуг, включенных в гарантированный объем медицинской помощи, привлекаются негосударственные медицинские организации, кроме государственных медицинских учреждений, создание здоровой конкурентной среды на рынке медицинских услуг, на основе чего расширяется доступ населения к гарантированному и качественному медицинскому обслуживанию, обеспечивается удобство и прозрачность в предоставлении медицинских услуг, предотвращается коррупция на местах.
Гарантийный пакет-это пакет, разработанный Минздравом и включающий в себя все медицинские осмотры, то есть все инструментальные, лабораторные анализы, консультации врача, профилактические и скрининговые обследования, которые будут необходимы при постановке диагноза гражданину. Проще говоря, все медицинские услуги, оказываемые медицинскими учреждениями пациенту, обратившемуся по болезни – от диагностики до лечения-оплачиваются за счет средств государственного бюджета.
В мировой практике широко используются добровольная, обязательная и государственная формы медицинского страхования. В добровольном и обязательном медицинском страховании определенные членские взносы вносятся гражданами. На основе опыта медицинского страхования таких развитых стран, как Франция, Германия, Норвегия, Россия, Сингапур, Южная Корея, Япония, в стране внедрена система государственного медицинского страхования. При этом никаких платежей за медицинское обслуживание со стороны граждан не производится, все расходы берет на себя государство. Поэтому эта система называется-система государственного медицинского страхования. Здесь стоит слово” государственный», означающее, что расходы на медицинское обслуживание населения осуществляются через Фонд государственного медицинского страхования за счет средств государственного бюджета.
Как мы уже говорили, сейчас в нашей области идет подготовка к переходу на медицинское страхование. Изучаются такие вопросы, как возможность медицинских учреждений оказывать медицинские услуги, входящие в гарантийный пакет, наличие оборудования, наличие в нем работающих специалистов. Медицинские учреждения, конечно же, будут оснащены необходимым оборудованием, аппаратами и укомплектованы персоналом, работающим на этих аппаратах. После того, как эти вопросы будут решены, Фонд государственного медицинского страхования подпишет договор с этим учреждением и продолжит финансирование в зависимости от объема предоставляемых медицинских услуг. Учреждения первичной медико-санитарной помощи финансируются на душу населения. При этом за основной критерий берутся показатели здоровья населения данной местности. Благодаря медицинскому обслуживанию, оказываемому медицинскими работниками, по мере улучшения показателей здоровья увеличивается поступление средств в данное учреждение, которые, в свою очередь, используются на стимулирование медицинского персонала, развитие материально-технической базы учреждения, приобретение лекарственных препаратов. Короче говоря, медицинским учреждениям предоставляется финансовая свобода, они сами получают право свободно распоряжаться средствами, поступающими через страховой фонд. С другой стороны, стационары финансируются за излеченные случаи, что означает, что деньги выплачиваются в зависимости от того, сколько пациентов проходит лечение. Конечно, в обоих случаях финансирование сосредоточено на результатах, а это означает, что первичное звено и больницы сосредоточены на качестве и эффективности предоставления медицинских услуг. Исключаются случаи необоснованного лечения, неполного оказания медицинской помощи.
Короче говоря, внедрение медицинского страхования в жизнь устраняет проблемы, накопившиеся в медицине за многие годы. По его словам, самая большая проблема заключается в том, что коррупционные действия сокращаются. Врачи оказывают более качественные услуги пациенту, который приходит со страховкой, чем когда-либо прежде. Потому что он приносит с собой средства, то есть страховой фонд оплачивает медицинские услуги.