«Dori ham, tekshiruv ham, jarrohlik amaliyoti ham tekin» – bu imtiyozdan kimlar foydalanishi mumkin?
Tibbiy sug‘urta sayti > Yangiliklar > «Dori ham, tekshiruv ham, jarrohlik amaliyoti ham tekin» – bu imtiyozdan kimlar foydalanishi mumkin?
Eng qimmat operatsiya, eng qiyin jarrohlik amaliyoti, eng uzoq muddat qilinadigan jarrohlik… Dunyoda xastalik ko‘p, dard ko‘p. Aytishadiku, qaering og‘risa o‘sha yering jon, deb. Ayniqsa, miya bilan bog‘liq xastaliklar juda uzoq diagnostikani, ya’ni  tashxisni va davoni talab qiladi.
Respublika ixtisoslashtirilgan neyroxirurgiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida miya bilan bog‘liq jarrohlik amaliyoti o‘tkaziladi. Tasavvur qiling: qildan ingichka asab tolalari ustida jarrohlik amaliyoti o‘tkazilishini yoki oyoq tomiriga qilday simni joylashtirib miyagacha yetkazishni, miyani ochmay tomir orqali operatsiya qilishni…
– Avvallari yilning boshida bizga davlat tomonidan ma’lum miqdordagi pul ajratilardi. U pul oylikka, dori-darmonlarga ketardi, ozgina qismi bemorlarning operatsiyasi uchun qolardi. Chunki qon-tomir operatsiyasi uchun juda katta mablag‘ talab qilinadi, – deydi tibbiyot markazi direktori, professor G‘ayrat Qoriev. – Qon-tomirga o‘rnatiladigan maxsus apparaturalar juda qimmat turadi. 2021 yil 28 iyuldagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Sog‘liqni saqlash sohasida ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi bilan bizning tibbiyot markazimiz shartnoma tuzdi. Endi axborot tizimi asosida imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslarni hisobga olish va navbat asosida davolanishga yo‘llash tartibi hamda Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda — Jamg‘arma) tomonidan ularga ko‘rsatilgan tibbiy xizmatlar sifatini standartlar asosida baholash, ajratilgan mablag‘lar samaradorligini nazorat qilish imkoni bor.
Darvoqe, ushbu davo maskanida imtiyozli shaxslarga ko‘rsatilgan yuqori texnologik tibbiy yordam xarajatlari Jamg‘arma tomonidan davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qoplab berilmoqda.
Xo‘sh, bu imtiyozdan kimlar foydalanishi mumkin?
Ulug‘bek Asadullaev, bosh shifokor:
– Bu imtiyoz, ya’ni yo‘llanma 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar, nafaqa yoshidagilar, nogironlar, afg‘onda xizmat qilgan urush qatnashchilari, surunkali kasalliklar bilan ro‘yxatda turganlar, «Ijtimoiy himoya yagona reestri» axborot tizimi orqali kam ta’minlangan, deb e’tirof etilgan oilalarning a’zolariga yordam ko‘rsatiladi.
Bosh miya o‘smasi, qon tomir kasalliklari, qon bosimi oshishi natijasida qon tomirlari yorilgan bemorlarni davolaymiz. Prezidentimizning 51-99 qaroridan keyin qon-tomir kasalliklarini jarrohlik yo‘li bilan davolash yo‘lga qo‘yildi. Avval bu narsa bizda yo‘q edi. Faqat bemorga tashxis qo‘yish bilan chegaralana olardik. Tashxis qo‘yganimizdan keyin bemor operatsiya uchun ketadigan materialni, tomir ichiga qo‘yiladigan kateterlarni o‘zi sotib olishi kerak edi. Bu esa bemorga juda og‘irlik qilardi.  Ya’ni, 30-50 million pul kerak bo‘ladi o‘sha narsalarni sotib olish uchun. Bemor mablag‘ topsa davolanardi, topolmagani: «men pul topa olmadim keyinroq davolanaman» deb davolanishni ortga surardi. O‘tgan yilning sentabrida Jamg‘armadan bizga pul ajratildi. Bir oy ichida barcha operatsiya va bemorga o‘rnatishga kerak bo‘ladigan materiallarni oldik, uch oy ichida umidsiz ketgan kasallarni chaqirdik. Kambag‘al odam o‘lib ketaverarkan, deb umidsizlangan bemorlarga nima deyishni bilmasdik. Chaqirgan bemorlarimiz dekabr oyida kelishni boshladi. Yanvar oyida 33 ta operatsiya qildik. Kasallarga 55 mln., 70 mln., 80 mln. so‘mlik operatsiyalarni tekinga qildik. Kasallar shunaqa minnatdorlik bildirishdi. Ko‘zingiz yoshga to‘ladi. Ketgan xarajatlar hujjatiga qo‘l qo‘yishayotganda «Jamg‘armadan shuncha pul menga ajratildimi», deyishdi.
Epilepsiyaning ba’zi turlari jarrohlik bilan bartaraf etiladi
Navro‘z Hosilbekov, shifokor:
– Bu kasallikni aniqlashning o‘zi qiyin. Chunki bu xastalikni bemorning qarindoshlari yashirishadi. Bu bekitilgan kasallik. Epilepsiya MSKT, MRTda aniqlanishi qiyin, lekin maxsus 3 testli MRTlar bor aniqlanayapti. Vaqtida davolanmagani, dorisini vaqtida ichmagani uchun miyada chandiqlar paydo bo‘ladi. Va shu chandiqlar, ya’ni xuruj o‘chog‘ini olib tashlansa xuruj to‘xtaydi. Ammo bunda jarrohlik o‘tkazguncha juda uzoq masofa va muddat talab qiladi. Tekshirish kerak, dorilar bilan davolab ko‘rish kerak, ana undan keyin, 3 yillik kuzatuv va tekshiruvlardan so‘ng operatsiya qilish qaroriga kelinadi.
Gulsara Nazarova, Surxondaryo viloyati, Termiz shahri:
– 25 yoshli o‘g‘lim Rossiyada ishlab yurganida yiqilib miyasi lat yegach  operatsiya bo‘lgandi. Ikki yildan keyin oyoq qo‘li ishlamay qoldi. MRTga tushganda miyasida o‘zgarish bo‘lganini aytishdi. 2020 yil bitta ko‘zi ko‘rmay boshladi. Biz karantin paytida  Rossiyada qolib ketdik. Miyasida o‘simta bor ekan. Bir yillar yuraverdi o‘sha kasali bilan. U yoqda operatsiyaga 250 ming rubl so‘radi. Men imkonim boricha topib berdim. Rossiyada ham shunaqa sug‘urta bor ekan. Ya’ni polisi bo‘lsa tekin qilinarkan.
Menga bu yerga kelishimizni poliklinikamiz tavsiya qildi. Barcha tekshiruvlar tekin bo‘ldi. Endi operatsiyani, Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi yo‘llanmasi bilan tekin qilishmoqchi.
Muammo ham yo‘q emas
Miya bilan bog‘liq jarrohlik amaliyotida eng qimmati bu tomirga qo‘yiladigan kateterlar, spirallar….
Neyroxirurgiyada prognoz qilish juda qiyin, deyishdi mutaxassislar. U uyg‘onadami, uyg‘ongach nogiron bo‘lib qolmaydimi? Qolaversa, ular reanimatsiyada ikki, uch oy qolib ketarkan. Demak, yana mablag‘ masalasi ko‘ndalang bo‘ladi. Ya’ni, bemorga ajratilgan miqdor  bemor uzoq muddat yotib qolsa o‘sha mablag‘ yetmaydi. Aslida bemor 14-15 kun yotib chiqishi kerak ekan. Balki bu bemorning holati 3-6 oy yotishni talab qilar, miya uzoq vaqt o‘ziga kelish uchun uzoq vaqt talab qiladi.
«Men shifokorman ammo, kasallarga ketadigan mablag‘ni hisob-kitob qiladigan menejerga aylanib qolayapman», – deydi tibbiyot markazi direktor G‘ayrat aka. – Yana bir muammo viloyatlarda boshqacha tashxis bilan jo‘natishadi, chunki ularda aniq tashxis qo‘yish imkoni yo‘q. Bizga bemor boshqa shifrofka bilan keladi. Biz bemorni bu yerda boshqatdan tekshiramiz, miya qopqog‘ini ochib o‘simtaning qay darajada ekanligini aniqlaganimizdan keyin boshqa tashxis chiqadi. Demak, viloyatda aniqlangan mablag‘ operatsiya o‘tkazganimizdan keyin umuman o‘zgarib ketadi. Mana shu jarayonni boshqatdan o‘rganib chiqish kerak.
Yaqinda prezident o‘z murojaatida xalqimizning malakali va sifatli tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlari yanada kengaytirilishini ta’kidladi. Avvalo, bepul tibbiy yordamning kafolatlangan hajmi qonun bilan belgilanishiga, ajratilayotgan mablag‘lar har bir bemorga yetib borishi uchun davlat tibbiy sug‘urtasiga o‘tish tezlashtirilishiga, kelgusi yil bu tizim Toshkent shahrida boshlanishi, bosqichma-bosqich boshqa hududlarda ham joriy qilinishiga alohida urg‘u berildi.
Demak, kelgusi yil Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasida ish hajmi yanada ortadi, bemorlarning sog‘ayishi uchun mablag‘ ajratilishi ko‘payadi va yuqorida sanab o‘tilgan kamchiliklar ham e’tibordan chetda qolmaydi.

» И лекарства, и обследование, и операция бесплатны " – кто может воспользоваться этой привилегией?
Tibbiy sug‘urta sayti > Новости > » И лекарства, и обследование, и операция бесплатны » – кто может воспользоваться этой привилегией?
Самая дорогая операция, самая сложная операция, самая длительная операция… В мире много болезней, много болезней. Говорят: «там, где болит душа». Заболевания, особенно связанные с мозгом, требуют очень долгой диагностики, то есть диагностики и лечения.
В Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре нейрохирургии проводится операция на головном мозге. Представьте себе: операцию на тонких нервных волокнах из щетины или операцию на вене, не открывая мозг, путем введения щетинистой проволоки в Вену ноги и доставки ее в мозг…
— Раньше в начале года государство выделяло нам определенную сумму денег. Деньги уходили на зарплату, лекарства, небольшая часть оставалась на оперирование пациентов. Потому что для сосудистой хирургии требуются очень большие средства, – говорит директор Медицинского центра профессор Гайрат Кариев. — Специальная аппаратура для внутривенного введения стоит очень дорого. В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы оказания специализированной медицинской помощи в сфере здравоохранения»от 28 июля 2021 года Фонд государственного медицинского страхования и наш медицинский центр заключили договор. Теперь на основе информационной системы возможен порядок учета и направления на лечение лиц, относящихся к льготным категориям, а также оценка на основе стандартов качества предоставляемых им медицинских услуг Фондом государственного медицинского страхования (далее — фонд), контроль за эффективностью выделяемых средств.
Кстати, расходы на высокотехнологичную медицинскую помощь, оказываемую льготникам в данном лечебном учреждении, возмещаются фондом за счет средств государственного бюджета.
Итак, кто может воспользоваться этой привилегией?
Улугбек Асадуллаев, главный врач:
— Пособие, то есть направление, предоставляется детям до 18 лет, пенсионерам, инвалидам, участникам войны, проходившим службу в Афганистане, лицам, состоящим на учете с хроническими заболеваниями, членам семей, признанных малоимущими, через информационную систему «Единый реестр социальной защиты».
Мы лечим пациентов с опухолями головного мозга, сосудистыми заболеваниями, разрывами кровеносных сосудов в результате повышения артериального давления. После указа президента 51-99 было начато хирургическое лечение сосудистых заболеваний. Сначала у нас этого не было. Мы могли ограничиться только диагностикой пациента. После того, как мы поставили диагноз, пациент должен был сам купить материал, который пойдет на операцию, катетеры, которые будут вставлены в Вену. И это сильно обременяло пациента.  То есть потребуется 30-50 миллионов, чтобы купить эти вещи. Пациент лечился, если находил средства, а тот, кто не мог их найти, откладывал лечение, говоря:» я не мог заработать денег, я лечу позже». В сентябре прошлого года нам выделили деньги из фонда. Через месяц мы получили всю операцию и материалы, которые понадобятся пациенту для установки, через три месяца мы вызвали пациентов, которые отчаянно ушли. Мы не знали, что сказать пациентам, которые в отчаянии говорили, что бедняк умирает. Пациенты, которым мы звонили, начали прибывать в декабре. В январе мы сделали 33 операции. Больным 55 млн., 70 млн. долл., 80 млн. долл. мы совершали сумовые операции бесплатно. Больные выражали такую благодарность. Ваши глаза наполнятся слезами. Когда они подписали документ о расходах, они сказали: «столько денег было выделено мне из сбережений».
Некоторые виды эпилепсии устраняются хирургическим путем
Навруз Хосилбеков, врач:
– Это заболевание сложно диагностировать само по себе. Потому что эту болезнь скрывают родственники больного. Это фиксированная болезнь. Эпилепсия трудно обнаружить на МСКТ, МРТ, но есть специальные 3-х тестовые МРТ. Из-за несвоевременного лечения, несвоевременного приема лекарства на головном мозге образуются рубцы. И эти шрамы, то есть, если удалить очаг приступа, приступ прекратится. Но это требует очень большого расстояния и времени, прежде чем вы сможете сделать операцию. Необходимо обследование, лечение медикаментами, после чего Ана, после 3 лет наблюдения и обследований, решается на операцию.
Гульсара Назарова, Сурхандарьинская область, г. Термез:
– Моему 25-летнему сыну сделали операцию, когда он упал и съел широчайший мозг, работая в России. Через два года нога перестала работать. Они сказали, что у него произошли изменения в мозге, когда он попал на МРТ. 2020 год начался с того, что один глаз ослеп. Мы застряли в России во время карантина. Оказывается, у него опухоль головного мозга. Шли годы с этим больным. Тогда он попросил 250 тысяч рублей на операцию. Я нашел столько, сколько смог. Оказывается, в России тоже есть такая страховка. То есть при наличии полиса бесплатно.
Мне посоветовала приехать сюда наша поликлиника. Все проверки были бесплатными. Теперь операцию хотят сделать бесплатно, по путевке Государственного фонда медицинского страхования.
Не проблема
В хирургии головного мозга наиболее дорогими являются катетеры, ВМС, которые вводятся в Вену….
По словам экспертов, в нейрохирургии очень сложно прогнозировать. Он просыпается и не становится инвалидом после пробуждения? Более того, пока они остаются в реанимации на два, три месяца. Так что, опять же, вопрос финансирования будет поперечным. То есть суммы, выделенной пациенту, будет недостаточно, если пациент будет лежать в постели в течение длительного времени. На самом деле оказывается, что больной должен лежать 14-15 дней. Возможно, состояние этого пациента требует 3-6 месяцев лежания, мозгу требуется много времени, чтобы прийти в себя.
» Я врач тем не менее, я становлюсь менеджером, который выставляет счета пациентам»,-говорит медицинский центр директор рвение ака. — Другая проблема заключается в том, что регионы отправляют с другим диагнозом, потому что у них нет возможности поставить точный диагноз. К нам пациент приходит с другой шифровкой. Здесь мы осматриваем пациента от другого, другой диагноз ставится после того, как мы открываем крышку мозга и определяем степень опухоли. Это означает, что сумма, обнаруженная в провинции, обычно меняется после того, как мы проводим операцию. Вот процесс, который нужно изучить у другого.
В своем недавнем Послании Президент подчеркнул, что доступ нашего народа к квалифицированным и качественным медицинским услугам будет еще более расширен. В первую очередь, особое внимание было уделено законодательному установлению гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, ускорению перехода на государственное медицинское страхование, чтобы выделяемые средства были доступны каждому пациенту, в следующем году эта система будет запущена в городе Ташкенте, поэтапно внедрена и в других регионах.
Это означает, что в следующем году объем работы в Фонде государственного медицинского страхования будет еще больше увеличиваться, увеличатся ассигнования на оздоровление пациентов, И перечисленные выше недостатки также не останутся незамеченными.