Farg‘onalik ona farzandiga ikkinchi bor hayot baxsh etdi
Sheralijon Azimjonov, asli Farg‘onaning Furqat tumanidan. Surunkali buyrak yetishmovchiligi sabab, dekabrdan buyon Guliston tibbiyot klasterining nefrologiya va gemodializ bo‘limida davo muolajalarini olib kelardi.
Ammo, ahvol yaxshi emas. Natija-chi, shunga yarasha. Faqatgina darddan qutilishning birdan bir yo‘li, buyrak transplantatsiya amaliyoti deya, shifokorlar  Sheraliga va uning yaqinlariga maslahat berishdi.
—Buyrak nima bo‘libdi, farzandim uchun borimni beraman deya, turmush o‘rtog‘im Oybek Rahmonov ham yelib-yugurdi, ammo uning qon guruhi to‘g‘ri kelmadi,—deydi Olmaxon Rahmonova.—Shundan keyin, men, o‘z qon guruhimni tekshirtirdim. Xullas bir qancha tekshiruvlardan so‘ng, buyragim, o‘g‘illimni buyragiga mos kelishini aytishdi. Bundan rosti, shunday sevindimku, uni hech bir so‘z bilan ifodalab, aytib bera olmayman.
Sherali Olmaxon va Oybekning ikkinchi farzandi. U endigina 24 ga kirdi. Kattasi va kichik farzandi ham o‘g‘il bo‘lib, tuy qilish, kelin tushirish orzusida yurishgan edi. «Barchasi yaratgandan» deydi Olmaxon. «Farzandimga dardini berdimi, endi shifosini ham beradi». Xuddi shunday bo‘ldi.
Buyrak transplantatsiyasi bilan bog‘liq, mazkur murakkab va  yuqori texnologiyali jarrohlik amaliyoti, bugun  Guliston tibbiyot klasterning jarrohlik bo‘limida o‘tkazildi. Uni  V. Vohidov nomli respublika ixtisoslashtirilgan xirurgiya ilmiy amaliy tibbiyot markazi qon tomir va buyrak transplantatsiya bo‘limi bosh mutaxassisi, tibbiyot fanlari nomzodi Azamat Suyumov hamda Sirdaryo viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi bosh transplantologi Sherzod Toshmamatovlar Guliston tibbiyot klasterining boshqa tibbiyot xodimlari ko‘magida muvaffaqiyatli bajarishdi.
Endigina, 47 bahorni qarshi olgan Olmaxonning tanasini bir bo‘lagi bo‘lgan buyrak, uning jigarbandi, farzandi Sherali tanasiga shifokorlar yordami bilan  ko‘chirib o‘tkazildi.
—Ota-ona uchun farzand salomatligidanda ortiqroq baxt bormi,—deydi Sheralini otasi Oybek Rahmonov. —2018 yildan buyon shu dard bilan olishamiz. Orzularimiz bor edi. Noiloj, taqdirdan qochib qutilib bo‘lmas ekan.Bugun Sirdaryolik va toshkentlik shifokorlar sabab shu darddan xolos bo‘ldik. Nasib qilsa endi to‘y, oldiniga kattasini, so‘ng Sherali va uni ukasini o‘ylash to‘g‘risida bosh qotirib turibman.
Quvonarli tomoni, barcha xarajatlar Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi hisobidan qoplab berildi. Bundan nafaqat Sheralini ota-onasi, yaqinlari ham birdek xursand.
Muhimi, onani va bolani salomatligi yaxshi. Yaqin kunlarda ular, butunlay oyoqqa turib, yurtimizda o‘tkazilayotgan muhim siyosiy tadbir, referendumda ishtirok etib, yurt rivoji, mamlakat kelajagi uchun ovoz beradi.

Мать из Ферганы подарила ребенку вторую жизнь
Шералижон Азимжанов родом из Ферганского района. Хроническая почечная недостаточность причина, с декабря Гулистан проводит лечебные процедуры в отделении нефрологии и гемодиализа медицинского кластера.
Однако ситуация не очень хорошая. Что касается результата, то соответственно. Врачи посоветовали Шерали и ее близким, что единственный способ избавиться от боли-это операция по пересадке почки.
-Что случилось с почкой, мой муж Ойбек Рахманов тоже ворчал, говоря, что отдам за ребенка все, но его группа крови не подходила,—говорит Ольхон Рахмонова.- После этого я проверил свою группу крови. Итак, после нескольких проверок мне сказали, что почка подходит моему сыну. Это правда, я так рада, что не могу выразить это ни одним словом.
Шерали-второй ребенок альмохана и Ойбека. Ему только что исполнилось 24 года. Старший и младший ребенок тоже были мальчиками и ходили в мечтах о свадьбе, о невесте. «Все из творения», — говорит Альмахан. «Он причинил боль моему ребенку, а теперь и исцеление». Так и случилось.
Эта сложная и высокотехнологичная хирургическая процедура, связанная с трансплантацией почки, была проведена сегодня в хирургическом отделении медицинского кластера Гулистана. Уни В. Главный специалист отделения сосудистой и почечной трансплантации Республиканского специализированного хирургического научно-практического медицинского центра имени Вахидова, кандидат медицинских наук Азамат суюмов и главный трансплантолог Сырдарьинского областного управления здравоохранения Шерзод Ташмаматов при поддержке других медицинских работников Гулистанского медицинского кластера успешно справились с задачей.
Только что с помощью врачей была пересажена почка, которая была частью тела алхимика, который встретил весну 47, его печень, его ребенок Шерали.
-Есть ли счастье для родителей больше, чем здоровье ребенка,—говорит отец шералини Ойбек Рахманов. — С 2018 года мы сталкиваемся с этой болью. У нас были мечты. Нечестивый, кажется, не может избежать судьбы.Сегодня врачи из Сырдарьи и Ташкента избавились от этой боли. Если повезет свадьба сейчас, я не понимаю, стоит ли думать о старшем, а затем о Шерали и ее младшем брате.
К счастью, все расходы были покрыты за счет Государственного фонда медицинского страхования. Этому одинаково рады не только родители Шерали, но и близкие.
Важно, чтобы мать и ребенок были здоровы. В ближайшие дни они, полностью встав на ноги, примут участие в важном политическом мероприятии, референдуме, который пройдет в нашей стране и даст голос за развитие страны, за будущее страны.