Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi Ichki audit xizmatining markaziy apparatida 8 ta shtat birlikdan (shundan, 3 tasi hududiy filial bosh mutaxassislari) iborat mustaqil tuzilma sifatida tashkil etilgan boʻlib, 2024-yil 1-iyul holatiga 5 nafar ichki audit milliy malaka sertifikatiga ega boʻlgan xodimlar faoliyat olib bormoqda.
Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi Ichki audit xizmatining 2024-yillik rejasi 29 ta obyekti boʻlib, shundan 1-yarim yilligiga 14 tasi kiritilgan.
2024-yil 1-iyul holatiga 14 ta obyektda audit tadbirlari oʻtkazilib, oʻtkazilgan audit tadbirlarida 4 272,5 mln.soʻmlik xato-kamchiliklar aniqlanib, audit tadbiri yakuni bilan rahbariyatga hisobot kiritilib, Davlat auditi dasturiy kompleksiga oʻrnatilgan tartibda kiritildi va 1-yarim yillik reja toʻliq bajarilishi taʼminlandi.
Shuningdek, Sirdaryo viloyat Prokuraturasining topshirigʻiga asosan 3 ta tashkilotda rejadan tashqari oʻtkazilgan audit tadbirida 316,5 mln soʻmlik moliyaviy xato-kamchiliklar aniqlandi.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 28-iyuldagi PQ-5199 sonli qaroriga boʻyicha 17 ta tibbiyot muassasasida oʻtkazilgan masofaviy oʻrganishlarda 1 916,9 mln soʻmlik ortiqcha toʻlovlar amalga oshirilishi oldi olindi. Shuningdek, tibbiyot muassasalari tomonidan shoshilinch tarzda davolangan bemorlarga koʻrsatilgan tibbiy xizmatlar hisobotlari taxlil qilinganda, koʻrsatilgan tibbiy xizmatlar hisobotlaridan 497,2 mln.soʻmlik ortiqcha toʻlovlarni oldi olinishiga erishildi.
Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi Ichki audit xizmatining markaziy apparatida 8 ta shtat birlikdan (shundan, 3 tasi hududiy filial bosh mutaxassislari) iborat mustaqil tuzilma sifatida tashkil etilgan boʻlib, 2024-yil 1-oktyabr holatiga 5 nafar ichki audit milliy malaka sertifikatiga ega boʻlgan xodimlar faoliyat olib bormoqda.
Davlat tibbiy sugʻurtasi jamgʻarmasi Ichki audit xizmatining
2024-yillik rejasi 29 ta obyekti boʻlib, shundan 9 oyda 22 tasi kiritilgan.
2024-yil 1-oktyabr holatiga 17 ta obyektda audit tadbirlari oʻtkazilib, oʻtkazilgan audit tadbirlarida 5 895,0 mln.soʻmlik xato-kamchiliklar aniqlanib, audit tadbiri yakuni bilan rahbariyatga hisobot kiritilib, Davlat auditi dasturiy kompleksiga oʻrnatilgan tartibda joylashtirildi.
Shuningdek, huquqni muxofaza qiluvchi organlarning topshirigʻiga asosan 4 ta tashkilotda rejadan tashqari oʻtkazilgan audit tadbirida 794,0 mln soʻmlik moliyaviy xato-kamchiliklar aniqlandi.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 28-iyuldagi PQ-5199 sonli qaroriga boʻyicha 21 ta tibbiyot muassasasida oʻtkazilgan masofaviy oʻrganishlarda 2 561,3 mln soʻmlik ortiqcha toʻlovlar amalga oshirilishi oldi olindi. Shuningdek, tibbiyot muassasalari tomonidan shoshilinch tarzda davolangan bemorlarga koʻrsatilgan tibbiy xizmatlar hisobotlari taxlil qilinganda, koʻrsatilgan tibbiy xizmatlar hisobotlaridan 793,3 mln.soʻmlik ortiqcha toʻlovlarni oldi olinishiga erishildi.
Davlat tibbiy sugʼurtasi jamgʼarmasi Ichki audit xizmatining markaziy apparatida 8 ta shtat birlikdan (shundan, 4 tasi hududiy filial bosh mutaxassislari) iborat mustaqil tuzilma sifatida tashkil etilgan boʼlib, 2025 yil 1 yanvar holatiga 8 nafar ichki audit milliy malaka sertifikatiga ega boʼlgan xodimlar faoliyat olib bormoqda.
Davlat tibbiy sugʼurtasi jamgʼarmasi Ichki audit xizmatining 2024 yillik rejasiga 29 ta obʼekti kiritilgan boʼlib, shundan 27 tasida audit tadbirlari oʼtkazilishi taʼminlangan.
2024 yilda 27 ta obʼektda oʼtkazilgan audit tadbirlarida 10 361,5 mln.soʼmlik xato-kamchiliklar aniqlanib, audit tadbiri yakuni bilan rahbariyatga hisobot kiritilib, Davlat auditi dasturiy kompleksiga oʼrnatilgan tartibda joylashtirilgan.
Shuningdek, huquqni muxofaza qiluvchi organlarning topshirigʼiga asosan 7 ta tashkilotda rejadan tashqari oʼtkazilgan audit tadbirida 1 347,7 mln soʼmlik moliyaviy xato-kamchiliklar aniqlangan.
Shuningdek Respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Sirdaryo viloyat filialida ajratilgan mablagʼlar yetishmovchiligi yuzasidan oʼtkazilgan oʼrganishda 7 909,8 mln.soʼmlik moliyaviy xato-kamchiliklar aniqlanib, toʼplangan xujjatlar huquqni muhofaza qilish organiga taqdim qilingan.
Bundan tashqari, Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 28 iyuldagi PQ-5199 sonli qaroriga boʼyicha 21 ta tibbiyot muassasalari tomonidan 2024-yilda qogʼoz shaklida taqdim qilingan tibbiy xizmatlar hisobotlarini tasdiqlangan bazaviy narxlar bilan solishtirish orqali joyiga chiqmagan holda oʼrganilganda tibbiy hisobotlarga ortiqcha kiritilgan
3 795,7 mln. soʼmlik ortiqcha toʼlovlarni oldi olinishiga erishilgan.