Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi ijro etuvchi direktori F.Sharipov boshchiligida ishchi guruh 4 – 6 iyun kunlari Buxoro viloyatida safarda bo‘ldi.
Safar chog‘ida hozirga qadar Buxoro viloyatidagi tibbiyot muassasalari bilan tuzilgan shartnomalarga ko‘ra viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar, natijalar va istiqboldagi vazifalar borasida muzokaralar o‘tkazdi.
Bunda esa Prezidentimizning 12.11.2020 yildagi PQ-4890-sonli “Sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli va davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini sirdaryo viloyatida joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Tashrif va amaliy uchrashuv doirasida Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi tomonidan ajratilgan mablag‘larning maqsadli, oqilona va har tomonlama qonun doirasida sarflanishi nazoratda ekanligi to‘g‘risida Buxoro viloyati ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi ma’sul xodimlariga tushuntirildi.
Hamkorlik shartnomasiga asosan imtiyozli toifaga kiruvchi bemorlarga yuqori texnologik tibbiy xizmatlar ko‘rsatilganda, ularning sog‘lig‘i bilan bog‘liq muammolarni o‘z vaqtida bartaraf etish, jamg‘armaga taqdim etiladigan hujjatlarni to‘g‘ri tartibda rasmiylatirish masalasida atroflicha to‘xtalib o‘tildi. Barcha hujjatlar qabul qilingach, davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi budjet mablag‘laridan to‘lovni amalga oshiradi.
Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi mablag‘lari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 200Z yil 26 fevraldagi 3214-son Farmonining 2-ilovasi bilan tasdiqlangan imtiyozli toifadagi shaxslarga, Adliya vazirligida 2022 yil 9 fevralda 3348-son bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan Davlat budjeti mablag‘lari xisobidan davolanadigan kasalliklarni davolash uchun ko‘zda tutilganligi, barcha bemorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar IT-MED dasturida elektron navbat orqali joylashtirilishi, mis.ssv.uz dasturida ishlash tartibi, QR-kodli yo‘llanmalarni shakllantirish, xujjatlarni rasmiylashtirish, ma’lumotlar almashinuvini to‘g‘ri amalga oshirish, sifat va samaradorlikni oshirish borasida mahorat darslari o‘tkazilib aniq ko‘rsatma va topshiriqlar berildi.
Qayd etish kerakki, hozirga qadar Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi budjet mablag‘lari hisobidan Buxoro viloyatida 305 nafar imtiyozli toifadagi bemorlarga yuqori texnologik jarrohlik amaliyoti o‘tkazildi.

Исполнительный директор Фонда государственного медицинского страхования Ф.Рабочая группа во главе с Шариповым находилась с 4 по 6 июня в Бухарской области.
В ходе поездки он провел переговоры об изменениях, результатах и перспективных задачах, реализуемых в областном управлении здравоохранения в соответствии с договорами, заключенными до сих пор с медицинскими учреждениями Бухарской области.
При этом важное значение приобретает постановление президента от 12.11.2020 N PQ-4890”о новой модели организации системы здравоохранения и мерах по внедрению механизмов государственного медицинского страхования в Сырдарьинской области».
В рамках визита и практической встречи ответственным работникам Многопрофильного медицинского центра Бухарской области было разъяснено, что целевое, рациональное и всестороннее в рамках закона расходование средств, выделяемых Фондом государственного медицинского страхования, находится под контролем.
При оказании высокотехнологичных медицинских услуг пациентам, относящимся к льготной категории в соответствии с соглашением о сотрудничестве, подробно затронут вопрос своевременного устранения проблем со здоровьем, оформления документов, представляемых в фонд, в надлежащем порядке. После принятия всех документов государственный фонд медицинского страхования производит оплату из бюджетных средств.
Средства Фонда государственного медицинского страхования предоставляются лицам льготных категорий, утвержденных приложением 2 к Указу Президента Республики Узбекистан от 26 февраля 200z года № 3214, для лечения заболеваний, подлежащих лечению за счет средств государственного бюджета, зарегистрированных в Министерстве юстиции 9 февраля 2022 года № 3348, информация обо всех пациентах предоставляется через электронную очередь в программе IT-Med. размещение, mis.ssv.uz порядок работы, формирование QR-кодов рефералов, оформление документов, были проведены мастер-классы по правильному обмену информацией, повышению качества и эффективности, даны конкретные указания и задания.
Следует отметить, что до сих пор за счет бюджетных средств Государственного фонда медицинского страхования в Бухарской области было проведено 305 высокотехнологичных операций пациентам льготных категорий.