Guliston tumanidagi Ahillik mahallasida istiqomat qilayotgan, 1976 yilda tug‘ilgan Akromjon Mamatqulov keyingi vaqtda tez-tez chanqash, og‘iz qurishi, terisining quruqlashib, qichishishi, kechki peshobning kunduzgiga nisbatan biroz ko‘payganidan xavotirda edi. Biroq, shamollagan bo‘lsam kerak, deb u qadar e’tibor qilmay, shifokorga ham murojaat etmadi. Ahvol, og‘irlashayotganini sezgach, xavotirga tushib oilaviy shifokorga uchrashdi.
Zarur tekshiruvlar o‘tkaziladi. Unga shamollash emas, o‘tkir buyrak yetishmovchiligi tashxisi qo‘yildi. Guliston tibbiyot klasterining nefrologiya va gemodializ bo‘limida yo‘llanma asosida gemodializ muolajalari ola boshladi. Biroq, bir oz muddat o‘tib, bu o‘z samarasini bermay qo‘ydi.
Shunda, uning joniga opasi, 1974 yilda tug‘ilgan Gulbahor Muxtorova oro kirdi. U ukasiga bir buyragini berishga qaror qildi. Ma’lum bir tekshiruvlardan keyin, yigirma kunlar avval buyrak transplantatsiyasi bilan bog‘liq yuqori texnologik jarrohlik amaliyoti o‘tkazildi.
Guliston tibbiyot klasterida V.Vahidov nomidagi respublika ixtisoslashtirilgan xirurgiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi jarrohlari hamrohligida o‘tgan amaliyotdan so‘ng Akromjonni ham, opasi ham salomatligi yaxshi. Ular o‘z uyida, farzandlari oldida, shifokorlar nazorati ostida davo muolajalarini olyapti.
—Rosti, jondek jigaringni kundan-kunga so‘lib borishini ko‘rgach, na ko‘zingga uyqu keladi, na bir qultum suv tomog‘ingdan o‘tadi,—deydi Gulbahor Muxtorova.—Ko‘p ham o‘ylab o‘tirmadim, ukam, uning guldek farzandlari ko‘z o‘ngimdan o‘tavergach, bir buyragimni berishga qaror qildim. Ko‘rib turganingizdek, ukajonim sog‘-salomat. Opa uchun har narsadan ko‘ra, jigarini salomatligi muhimroq. Buning uchun shifokorlarga rahmat. Ular yordami sabab, men ukamga, ukam salomatlikka erishdi.
Opa va ukaga hamda ularning oilasiga quvonch bag‘ishlab, bir insonning hayotini asrab qolishga sabab bo‘lgan ushbu jarrohlik amaliyoti uchun sarflangan harajatlarni Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qoplab berdi.

Акромжон Маматкулов, 1976 года рождения, проживающий в махалле Ахиллик Гулистанского района, беспокоился о том, что в последующее время частая жажда, сухость во рту, сухость и зуд кожи, вечернее мочеиспускание несколько увеличились по сравнению с дневным. Однако она даже не обратила внимания на врача, сказав, что, должно быть, простудилась. Когда она почувствовала, что состояние ухудшается, она забеспокоилась и обратилась к семейному врачу.
Проводятся необходимые проверки. У него диагностировали острую почечную недостаточность, а не простуду. В отделении нефрологии и гемодиализа медицинского кластера Гулистана начали получать лечение гемодиализом по направлению. Однако через некоторое время это перестало работать.
Тогда в ее душу вошла сестра Гюльбахар Мухтарова Оро 1974 года рождения. Он решил отдать одну почку своему брату. После определенных проверок двадцать дней назад была проведена высокотехнологичная операция, связанная с трансплантацией почки.
В медицинском кластере Гулистан В.После прохождения практики в сопровождении хирургов Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра хирургии имени Вахидова и Акромджон, и ее сестра находятся в хорошем состоянии. Они проходят курс лечения у себя дома, на глазах у своих детей, под наблюдением врачей.
-Правда, как только ты видишь, как твоя печень с каждым днем увядает, в твои глаза не приходит сон, и глоток воды не проходит через горло,—говорит Гульбахар Мухтарова.- Я даже не подумал, когда мой брат, его дети, похожие на цветы, прошли мимо меня, я решил отдать одну почку. Как видите, мой брат здоров и здоров. Для сестры важнее всего здоровье ее печени. За это спасибо врачам. Они вызвали помощь, я помог своему брату, мой брат добился здоровья.
Расходы на эту операцию, которая принесла радость сестре и брату, а также их семье и спасла жизнь одного человека, были покрыты за счет средств государственного фонда медицинского страхования штата.