Qozog‘istonda “Birlamchi tibbiy-sanitariya tizimidagi yutuqlar Konseptsiyadan amaliyotga” mavzusida konferensiya bo‘lib o‘tmoqda.
Unda Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti Yevropa mintaqaviy byurosi vakillari, dunyoning turli mamlakatlaridan shifokorlar, O‘zbekiston delegatsiyasi safida DTSJ rahbarlari va xodimlari ham ishtirok etmoqda.
Konferensiyada birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari (BTSYOM)ni rivojlantirishda tibbiyot muassasalarida tizimli rag‘batlantirish va rahbarlarning o‘rni, BTSYOM tizimida tashkil etilgan va amaliyotga joriy etilgan mutaxassislar (oilaviy shifokor, hamshiralar, ijtimoiy soha vakili, psixolog)dan iborat tibbiy brigadalarning vazifalari, majburiyatlari kabi masalalar keng muhokama qilinmoqda.
Tadbir doirsida Qozog‘istonning Yenbekshikazax tumanida birlamchi tizimni amaliyotga joriy etish borasida erishilgan natijalarni “namoyish etish maydonchasi”da ko‘rgazma o‘tkazildi va ishtirokchilarning tajriba almashishiga imkoniyat yaratildi.
Konferensiyada Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasining ijro etuvchi direktori F.Sharipov O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan tibbiyot sohasidagi islohotlar, xususan, sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli va davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini Sirdaryo viloyatida joriy etish jarayonlari haqida so‘zlab berdi.
“Aholiga tibbiy yordam ko‘rsatishning sifati, samaradorligi va ommabopligini oshirish, birlamchi tibbiy-sanitariya yordami ko‘lamini kengaytirish, sohaga bosqichma-bosqich tibbiy sug‘urta tizimini joriy etish, tibbiy xizmatlar bozorida zamonaviy raqobat muhitini yaratish, shu asosda aholining kafolatlangan va sifatli tibbiy yordam olish imkoniyatlarini kengaytirish doimiy e’tiborda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 12 noyabrda qabul qilingan “Sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli va davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini Sirdaryo viloyatida joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori bu borada muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Unga ko‘ra, Sirdaryo viloyatida birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida oilaviy shifokor, uning o‘rta tibbiyot xodimlaridan iborat terapiya va pediatriya yo‘nalishlari bo‘yicha yordamchilari, patronaj hamshiralari va doyadan tashkil topgan guruhlar tuzildi.
Har bir tibbiyot muassasasi darajasida davlat tomonidan kafolatlangan bepul tibbiy xizmatlar va dori vositalari paketi (keyingi o‘rinlarda – kafolatlangan paket) ishlab chiqildi. Sirdaryo viloyatidagi 11 ta tuman (shahar) tibbiyot birlashmasi va 18 ta viloyat shifoxonasi bilan shartnoma tuzish orqali ulardan kafolatlangan paketga kiritilgan tibbiy xizmatlar xaridi yo‘lga qo‘yildi.
Ushbu shartnomalarga asosan birlamchi tizim muassasalari ularga biriktirilgan aholi soni va tarkibidan kelib chiqib, dispanser xizmatlarini ko‘rsatuvchi muassasalar global budjet asosida va statsionar muassasalar bajarilgan ishlar natijasi (davolangan holatlar) bo‘yicha moliyalashtirish tizimiga o‘tkazildi. Bunda, tuman (shahar) va viloyat darajasidagi shifoxonalarga ajratiladigan mablag‘larning 10 foizi Jamg‘arma tomonidan qayta hisoblangan holda har bir davolangan holatlar soni bo‘yicha to‘lab berilmoqda.
Tajriba sinov loyihasi davomida Sirdaryo viloyatining tuman, shaharlarida 14 ta ixtisoslashtirilgan bo‘limlar tashkil etilib, o‘tgan davr mobaynida 2 740 nafar bemorga ixtisoslashtirilgan yordam ko‘rsatildi. Jarrohlik amaliyotlari soni iyul oyida 1 355 dan dekabr oyida 1750 taga (+395 ta), ya’ni 29,1 foizga oshib, 310 nafar bemorga viloyatning o‘zida yuqori texnologik jarrohlik operatsiyalari o‘tkazildi. Operativ faollik 24,5 dan 38 foizga oshishiga erishildi.
Xorijiy ekspertlar davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini joriy etishda samaradorlikni yanada oshirishda yaqindan amaliy ko‘mak berish taklifini bildirdi. Bunda tibbiy sug‘urta joriy etilgan va yaxshi samara bergan xorijiy davlatlar tajribasini o‘rganish, ularning malakali mutaxassislari ishtirokida mahorat darslari o‘tkazish va tajriba almashishni yo‘lga qo‘yish mo‘ljallanmoqda.
Erishilayotgan bu kabi yutuqlar konferensiya ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi. Qozog‘istonda o‘tkazilayotgan ushbu konferensiya 1 aprelgacha davom etadi.

Казахстан: изучается международный опыт
В Казахстане проходит конференция на тему” Достижения в системе первичной медико-санитарной помощи от концепции к практике».
В нем принимают участие представители Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения, врачи из разных стран мира, руководители и сотрудники DTSJ в составе делегации Узбекистана.
На конференции широко обсуждаются такие вопросы, как системное стимулирование и роль руководителей в медицинских учреждениях в развитии учреждений первичной медико-санитарной помощи (бцомп), задачи, обязанности медицинских бригад, состоящих из специалистов (семейного врача, медсестер, представителя социальной сферы, психолога), созданных и внедренных в практику в системе бцомп.
В рамках мероприятия в Yenбекшиказахском районе Казахстана была проведена выставка на “демонстрационной площадке”результатов внедрения первичной системы и предоставлена возможность для обмена опытом участников.
На конференции исполнительный директор Фонда государственного медицинского страхования Ф.Шарипов рассказал о проводимых в Узбекистане реформах в области медицины, в частности о новой модели организации системы здравоохранения и процессах внедрения механизмов государственного медицинского страхования в Сырдарьинской области.
«Повышение качества, эффективности и популярности оказания медицинской помощи населению, расширение масштабов первичной медико-санитарной помощи, поэтапное внедрение в отрасль системы медицинского страхования, создание современной конкурентной среды на рынке медицинских услуг, расширение доступа населения к гарантированной и качественной медицинской помощи на этой основе находятся в постоянном внимании.
Важное значение в этом плане приобретает постановление Президента Республики Узбекистан” о новой модели организации системы здравоохранения и мерах по внедрению механизмов государственного медицинского страхования в Сырдарьинской области», принятое 12 ноября 2020 года.
По его словам, в Сырдарьинской области в учреждениях первичной медико-санитарной помощи созданы группы, состоящие из семейного врача, его помощников по терапевтическому и педиатрическому направлениям, патронажных медсестер и акушерок, состоящих из среднего медицинского персонала.
На уровне каждого медицинского учреждения разработан гарантированный государством пакет бесплатных медицинских услуг и медикаментов (далее – гарантированный пакет). Заключив договоры с 11 районными (городскими) медицинскими объединениями и 18 областными больницами Сырдарьинской области, у них была налажена закупка медицинских услуг, включенных в гарантированный пакет.
В соответствии с этими соглашениями учреждения первичной системы были переведены в систему финансирования на основе глобального бюджета, а учреждения, предоставляющие диспансерные услуги, — на основе численности и состава населения, к которым они были прикреплены, а стационарные учреждения-на основе результатов проделанной работы (пролеченных случаев). При этом 10% средств, выделяемых больницам районного (городского) и областного уровня, выплачивается фондом в пересчете на количество пролеченных случаев.
В ходе пилотного проекта в районах, городах Сырдарьинской области были созданы 14 специализированных отделений, за прошедший период была оказана специализированная помощь 2 740 пациентам. Количество хирургических операций увеличилось с 1355 в июле до 1750 в декабре (+395), то есть на 29,1%, при этом 310 пациентам были выполнены высокотехнологичные операции в самой провинции. Оперативная активность увеличилась с 24,5 до 38 процентов.
Зарубежные эксперты высказали предложение оказать тесную практическую помощь в дальнейшем повышении эффективности внедрения механизмов государственного медицинского страхования. При этом планируется изучить опыт зарубежных стран, где медицинское страхование было введено и дало хорошие результаты, провести мастер-классы с участием их квалифицированных специалистов и наладить обмен опытом.
Достигнутые успехи вызвали большой интерес у участников конференции. Эта конференция, которая проходит в Казахстане, продлится до 1 апреля.