O‘tgan yili Sirdaryo viloyatida 136 nafar bemorda Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi mablag‘i hisobidan yurak koronar arteriyalarida yuqori texnologiyali diagnostika va stentlash amaliyoti o‘tkazildi.
Ushbu amaliyotlar Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Sirdaryo filialining xirurgiya bo‘limi boshlig‘i, endovaskulyar-xirurg Xurshid Hakimov boshchiligidagi mahalliy mutaxassislar tomonidan muvaffaqiyatli bajarildi.
— Shuningdek, o‘tgan yili filialimizda yurak-qon tomir tizimida muammosi bo‘lgan 856 nafar bemorda koronarongiografiya tekshiruvlari, 324 nafar bemorda koronar arteriyalarida stentlash, 2 nafar bemorda EFT va RTA amaliyotlari, 3 nafar bemorga doimiy elektrokardiostimulyator o‘rnatish amaliyoti, 5 nafar bemorda kam uchraydigan yurak tug‘ma nuqsoniga okklyuder qo‘yish, 22 nafar bemorga shuntografiya, 3 nafar bemorga ventrikulografiya va boshqa yuqori texnologiyali jarrohlik amaliyotlari bajarildi, —deydi Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Sirdaryo filiali direktori Shuhrat Husanov. – Yaqin-yaqingacha bunday jarrohlik amaliyotlari uchun sirdaryolik bemorlar Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markaziga yoki Rossiya, Hindiston kabi davlatlarga borishga majbur edilar. Endilikda esa bu kabi ovoragarchiliklarga umuman hojat qolmadi.
Darvoqe, keyingi bir yarim yilda bu yerda yurak-qon tomir kasalliklari bor bemorlarga yordam ko‘rsatish maqsadida 30 turda yuqori texnologik jarrohlik amaliyotlari yo‘lga qo‘yildi.

В Сырдарье проводится 30 видов высокотехнологичных операций в сердечно-сосудистой сфере
Tibbiy sug‘urta sayti > Новости > В Сырдарье проводится 30 видов высокотехнологичных операций в сердечно-сосудистой сфере
В прошлом году в Сырдарьинской области 136 пациентам за счет средств Государственного фонда медицинского страхования была проведена высокотехнологичная диагностика и стентирование коронарных артерий сердца.
Эти операции были успешно выполнены местными специалистами под руководством начальника хирургического отделения Сырдарьинского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра кардиологии, эндоваскулярного хирурга Хуршида Хакимова.
— Также в прошлом году в нашем отделении были проведены коронаронгиографические исследования у 856 пациентов с проблемами сердечно-сосудистой системы, стентирование коронарных артерий у 324 пациентов, процедуры EFT и RTA У 2 пациентов, практика установки постоянного электрокардиостимулятора у 3 пациентов, установка окклюдера при редком врожденном пороке сердца у 5 пациентов, шунтирование у 22 пациентов, 3 пациентов с пациенту выполнены вентрикулография и другие высокотехнологичные операции, -говорит Шухрат гусанов, директор Сырдарьинского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра кардиологии. -До недавнего времени для проведения подобных операций пациенты из Сырдарьи были вынуждены ездить в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр кардиологии или в такие страны, как Россия, Индия. И теперь совсем не было необходимости в таких хлопотах.
Кстати, в течение следующих полутора лет здесь было проведено 30 видов высокотехнологичных хирургических вмешательств с целью оказания помощи пациентам с сердечно-сосудистыми заболеваниями.