Siyosiy muloqot: Oʼzbekistonda sogʼliqni saqlash tizimini isloh qilishdagi dastlabki qadamlar sarhisob qilinadi
Tibbiy sug‘urta sayti > Yangiliklar > Siyosiy muloqot: Oʼzbekistonda sogʼliqni saqlash tizimini isloh qilishdagi dastlabki qadamlar sarhisob qilinadi
Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti Oʼzbekiston Sogʼliqni saqlash vazirligi va Davlat tibbiy sugʼurtasi jamgʼarmasi (DTSJ) bilan hamkorlikda O‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha muhim siyosiy muloqot tashkil etmoqda. Uchrashuvda davlat muassasalari asosiy hamkorlari, shuningdek, rivojlanish bo‘yicha hamkorlar guruhi va sog‘liqni saqlash boʼyicha xalqaro agentliklar ishtirok etadi. Muloqotda Prezidentning «2019—2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish kontseptsiyasi» toʼgʼrisidagi farmonida aks ettirilgan sogʼliqni saqlash sohasida amalga oshirilgan islohotlar natijasida erishilgan yutuqlar, muammolar va rejalar muhokama qilindi.
Tadbirda asosiy eʼtibor “O‘zbekistonda sogʼliqni saqlash tizimini isloh qilish: dastlabki qadamlar sarhisobi” taqdimotiga qaratiladi. Unda Sirdaryo viloyatida joriy etilgan sog‘liqni saqlash tizimini-yangi modeli davlat tibbiy sugʼurtasi tizimini joriy etish borasida erishilgan yutuqlar atroflicha muhokama qilindi.
JSST Barselona sogʼliqni saqlash tizimlarini moliyalashtirish boʼyicha byurosi va JSSTning birlamchi tibbiy-sanitariya yordami bo‘yicha Yevropa markazi tomonidan tayyorlangan keng qamrovli hisobotda DTSJning tashkil etilgani yuqori baholandi va ustuvor yoʼnalishlardan biri sifatida birlamchi tibbiy-sanitariya yordamini taransformatsiya qilish muhimligi taʼkidlandi.
Hisobotda islohotlarni boshqa hududlarga joriy etish boʼyicha 14 ta asosiy xulosa va tavsiyalar berilgan va sogʼliqni saqlash tizimini raqamlashtirish boʼyicha ko‘rilgan choralar yuqori baholanib, aniq boshqaruv va ustuvor yo‘nalishlarni belgilash zarurligi taʼkidlandi.
JSST vakili va JSSTning Oʼzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Dr Asheena Khalakdina qo‘yidagilarni qayd etdi: «Ushbu hisobot taqdimoti va bugungi muloqot O‘zbekistonda sogʼliqni saqlash tizimini isloh qilish borasidagi ishlar yangi bosqichda ekanligini anglatadi. Umumiy xulosa va strategik harakatlar orqali O‘zbekiston aholi ehtiyojlarini samarali taʼminlaydigan sogʼliqni saqlash tizimini yaratish yoʼlida muhim qadamlar qoʼyishga tayyor».
Ushbu muloqotda sog‘liqni saqlash sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yanada chuqurroq tushunish, ularni hukumat tashabbuslari bilan moslashtirish va O‘zbekiston bo‘ylab sogʼliqni saqlash tizimini isloh qilishni jadallashtirish boʼyicha strategik harakatlar strategiyasini muhokama qilindi.

Преобразование здравоохранения в Узбекистане: политический диалог раскрывает вехи и путь вперед
Tibbiy sug‘urta sayti > Новости > Преобразование здравоохранения в Узбекистане: политический диалог раскрывает вехи и путь вперед
Всемирная организация здравоохранения при сотрудничестве с Министерством здравоохранения Узбекистана и Фондом государственного медицинского страхования (ФГМС) организует встречу ключевых партнеров государственных учреждений, а также партнеров по развитию и международных агентств здравоохранения для важнейшего политического диалога по трансформации системы здравоохранения Узбекистана. Диалог направлен на освещение достижений, проблем и будущих направлений реформ здравоохранения, инициированных указом Президента в рамках «Концепции развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019–2025 годы».
Центральное место на мероприятии занимает представление отчета «Трансформация системы здравоохранения в Узбекистане: двухлетний обзор реализации», в котором подробно рассматриваются достижения реализации реформы здравоохранения, начатой в Сырдарьинской области.
В комплексном обзоре, подготовленном Барселонским офисом ВОЗ по финансированию систем здравоохранения и Европейским центром ВОЗ по первичной медико-санитарной помощи, высоко оценивается создание ФГМС и подчеркивается важность трансформации первичной медико-санитарной помощи (ПМСП), как одного из приоритетных направлений.
Отчет предлагает 14 ключевых заключений и рекомендаций по распространению реформ на другие регионы и высоко оценивает шаги, предпринятые в области цифровизации системы здравоохранения, подчеркивая необходимость четкого управления и определения приоритетов.
Dr Asheena Khalakdina, представитель ВОЗ и глава странового офиса ВОЗ в Узбекистане, отметила: «Представление этого отчета и сегодняшний диалог означают поворотный момент в работе по преобразованию здравоохранения в Узбекистане. Благодаря общей приверженности и стратегическим действиям, Узбекистан готов добиться значительных успехов на пути к созданию системы здравоохранения, которая эффективно удовлетворяет потребности всего населения».
Ожидаемые результаты этого диалога включают в себя более глубокое понимание текущих реформ здравоохранения, синхронизацию с правительственными инициативами и обсуждение стратегических планов действий по ускорению расширения реформы системы здравоохранения по всему Узбекистану.