Tibbiy sug‘urta: o‘zaro hamkorlik, sog‘liq va kafolat
Farg‘ona viloyati Sog‘liqni saqlash boshqarmasi axborotigako‘ra, Farg‘ona viloyatida Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi hamkorligida jarrohlik amaliyotlari muntazam o‘tkazib kelinmoqda. Jumladan, ta’kidlanishicha, yil boshidan beri 23 nafardan ortiq bemor viloyat bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida, 40 nafari Respublika ixtisoslashtirilgan urologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Farg‘ona filialida davolangan.
Shuningdek, 129 nafari viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazia hamda Respublika ixtisoslashtirilgan ko‘z mikroxirurgiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Farg‘ona filialida ijtimoiy himoyaga va murakkab jarrohlik amaliyotiga muhtoj bo‘lgan 100 nafardan ortiq bemorlarda murakkab yuqori texnologik jarrohlik amaliyotlar o‘tkazilib, 1 mlrd 615 million so‘m miqdoridagi davolash xarajatlari Jamg‘arma tomonidan budjet mablag‘lari hisobidan qoplab berildi. Qolaversa yana ikkita xususiy klinikalarda 238 mln so‘mlik operatsiyalar bajarilgan.

Медицинское страхование: сотрудничество, здоровье и гарантия
По информации управления здравоохранения Ферганской области, в Ферганской области совместно с Фондом государственного медицинского страхования регулярно проводятся хирургические процедуры. В частности, было отмечено, что с начала года более 23 пациентов прошли лечение в областном детском многопрофильном медицинском центре, 40-в Ферганском филиале Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра урологии.
Кроме того, в Ферганском филиале Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра микрохирургии глаза и областном многопрофильном медицинском центре 129 пациентам, нуждающимся в социальной защите и сложной хирургической практике, были проведены сложные высокотехнологичные хирургические процедуры, а расходы на лечение в размере 1 млрд 615 млн сумов были покрыты фондом за счет бюджетных средств. Кроме того, в двух частных клиниках были выполнены операции на сумму 238 миллионов сумов.