Bu haqida DTSJning Toshkent shahar hududiy bo‘linma boshlig‘i vazifasini bajaruvchi B.Mo‘minov so‘zlab berdi.
Prezidentimizning 2020 yil 12 noyabrdagi “Sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli va davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini Sirdaryo viloyatida joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori hamda 2022 yil 20 dekabrdagi Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasiga muvofiq 2023 yil 1 iyuldan davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini Toshkent shahrida joriy qilish belgilangan.
2022 yil 30 dekabrdagi “2023 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi qonuniga asosan Davlat budjetida ushbu maqsadlar uchun rejalashtirilgan mablag‘lar doirasida Toshkent shahridagi tibbiyot muassasalarini moliyalashtirish uchun Jamg‘arma shartnoma imzolagan.
Tibbiyot muassasalari taqdim qilgan biznes-rejalarda birinchi navbatda ish xaqi to‘lovlari, ish xaqidan ajratmalar hamda dori vositalari, tibbiy buyumlar va boshqa zarur tovar-moddiy boyliklar xaridi uchun mablag‘lar rejalashtirilgan bo‘lib, har oyda Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi to‘liq moliyalashtirmoqda.

Об этом сообщил исполняющий обязанности начальника Ташкентского городского территориального подразделения B.Mo » сказал Минов.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 12 ноября 2020 года “о новой модели организации системы здравоохранения и мерах по внедрению механизмов государственного медицинского страхования в Сырдарьинской области”и посланием Олий Мажлиса и народа Узбекистана от 20 декабря 2022 года с 1 июля 2023 года планируется внедрить механизмы государственного медицинского страхования в городе Ташкенте.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан от 30 декабря 2022 года «О государственном бюджете Республики Узбекистан на 2023 год» в рамках запланированных на эти цели средств в Государственном бюджете фонд подписал соглашение о финансировании медицинских учреждений города Ташкента.
Бизнес-планы, предоставляемые медицинскими учреждениями, в первую очередь предусматривают выплаты заработной платы, отчисления из заработной платы и средства на закупку лекарств, медикаментов и других необходимых товаров, которые ежемесячно полностью финансируются Государственным фондом медицинского страхования.