Yo‘llanmasiz davolangan bemorlarning xarajatlari to‘lab berilmaydi
Tibbiy sug‘urta sayti > Yangiliklar > Yo‘llanmasiz davolangan bemorlarning xarajatlari to‘lab berilmaydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 28 iyulda qabul qilingan “Sog‘liqni saqlash sohasida ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi  qaroriga ko‘ra elektron QR-kodli yo‘llanma asosida davolangan imtiyozli toifaga kiruvchi bemorlarga sarflangan xarajatlarni tibbiy xizmatlarni asoslovchi hujjatlarga muvofiq Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi qoplab beradi.
Ayni vaqtda Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi 14 ta Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazi, 1 ta Respublika tibbiyot muassasasi, 41 ta hududiy tibbiyot muassasasi va 22 ta nodavlat tibbiyot tashkiloti bilan shartnoma imzolagan. Shuningdek, Sirdaryo viloyatida 175ta, Toshkent shahrida 160ta tibbiyot muassasasi bilan shartnoma asosida hamkorlik qilmoqda.
Sohada amalga oshirilayotgan bu kabi o‘zgarishlar natijasida  bemorlarning poytaxtga kelib, ovora bo‘lishlariga aslo hojat qolmadi. Eng noyob turdagi murakkab jarrohlik amaliyotlari viloyat markazlarida, qolaversa tumanlarda ham o‘tkazilish yo‘lga qo‘yilmoqda. Hamkorlikning ijobiy samaralari tuffayli bemorlarning uzog‘i yaqin, mushkuli oson bo‘lmoqda.
Shartnoma tuzgan tibbiyot tashkilotlari orasida Buxoro viloyati ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi ham bo‘lib, 2023 yilning olti oyida davolangan 83 nafar bemorga sarflangan xarajatlarni qoplash uchun budjet mablag‘laridan 1,55 mlrd. so‘m to‘lab berildi. 505 mln. so‘mlik xarajatlarni qoplash  esa rad etilgan. Negaki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 28 iyuldagi PQ–5199-son qarori talablari buzilgan. Ya’ni imtiyozli toifada bemorlar elektron yo‘llanmasiz qabul qilingan.
Belgilangan  talablar va mavjud qonuniy hujjatlar bo‘lishiga qaramay Buxoro viloyati ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi ushbu mablag‘ni undirish uchun joriy yilning 5 may kuni Toshkent shahar tumanlararo iqtisodiy sudiga da’vo arizasi kiritdi. Unda 2022 yilda elektron QR-kodli yo‘llanmasiz davolangan bemorlarga sarflangan 505 mln. so‘mlik davolash xarajatlarini Jamg‘arma to‘lab berishi so‘ralgan edi.
Ushbu ariza asosida 2023 yil iyun oyida  bo‘lib o‘tgan sud majlisida da’vogar – Buxoro viloyati ko‘p tarmoqli tibbiyot markazining da’vo talablarini qanoatlantirish rad qilindi. Shuningdek, muhokamalar jarayonida Buxoro viloyati ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi nafaqat 2022 yil fevral-mart oylarida, balki yil davomida imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslarni hisobga olish va navbat asosida davolanishga yo‘llashning elektron axborot tizimini (“mis.ssv.uz”) shakllantirmagani ma’lum bo‘ldi. Bu esa Buxoro viloyati ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida imtiyozli toifaga kiruvchi bemorlarga “mis.ssv.uz” axborot tizimi orqali elektron yo‘llanma shakllantirish bo‘yicha tibbiy tanlov komissiyalari faoliyati yetarlicha tashkil etilmaganligini hamda tegishli hujjatlarda keltirilgan talablar bajarilmayotganini ko‘rsatadi.
Ta’kidlash joizki, bunday holatlarni oldini olish maqsadida  O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 28 iyuldagi “Sog‘liqni saqlash sohasida ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror  muhim ahamiyat kasb etadi. Ushbu hujjatda keltirilgan talablarga tibbiyot muassasalari to‘liq rioya qilishi esa tizimda shaffoflik, aholiga yuqori malakali ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatishda oshkoralik va adolatni ta’minlashda qo‘l keladi.
Aslida ham  adolat va qonun ustuvorligi — xalqchil davlat qurish, inson qadr-qimmatini ta’minlashning eng asosiy va zarur shartidir.

Расходы пациентов, проходящих лечение без направления, не подлежат возмещению
Tibbiy sug‘urta sayti > Новости > Расходы пациентов, проходящих лечение без направления, не подлежат возмещению
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы оказания специализированной медицинской помощи в сфере здравоохранения”от 28 июля 2021 года, расходы пациентов, относящихся к льготной категории, получающих лечение по направлению с электронным QR-кодом, возмещаются Фондом государственного медицинского страхования в соответствии с обосновывающими документами медицинских услуг.
На данный момент Фонд государственного медицинского страхования подписал контракты с 14 республиканскими специализированными научно-практическими медицинскими центрами, 1 республиканским медицинским учреждением, 41 территориальным медицинским учреждением и 22 негосударственными медицинскими организациями. Он также сотрудничает по контракту с 175 медицинскими учреждениями в Сырдарьинской области и 160 медицинскими учреждениями в Ташкенте.
В результате таких изменений, происходящих в этой области, пациентам не нужно было приезжать в столицу и беспокоиться. Самые уникальные виды сложных хирургических процедур проводятся в областных центрах, а также в районах. Благодаря положительным эффектам сотрудничества пациенты становятся близкими, трудными и легкими.
Среди медицинских организаций, заключивших контракт, — многопрофильный медицинский центр Бухарской области, который за шесть месяцев 2023 года выделил из бюджета 1,55 млрд рублей на покрытие расходов на лечение 83 пациентов. Сум был выплачен. 505 млн. в возмещении сумм расходов отказано. Потому что были нарушены требования Постановления Президента Республики Узбекистан от 28 июля 2021 года № ПП–5199. То есть в льготной категории пациентов принимали без электронного направления.
Несмотря на установленные требования и имеющиеся правовые документы, многопрофильный медицинский центр Бухарской области 5 мая текущего года подал иск в Ташкентский городской межрайонный экономический суд о взыскании этих средств. В нем говорится, что в 2022 году 505 миллионов долларов будут потрачены на пациентов, получающих лечение без направления с электронным QR-кодом. фонду было предложено оплатить расходы на лечение в сумме.
На основании этого заявления на судебном заседании в июне 2023 года было отказано в удовлетворении исковых требований истца – Многопрофильного медицинского центра Бухарской области. Также в ходе обсуждений многопрофильный медицинский центр Бухарской области представил электронную информационную систему учета и направления на очередное лечение лиц, относящихся к льготной категории, не только в феврале-марте 2022 года, но и в течение года (“mis.ssv.uz»). Это касается пациентов, относящихся к льготной категории в Многопрофильном медицинском центре Бухарской области “mis.ssv.uz » деятельность медицинских отборочных комиссий по формированию электронного направления через информационную систему показывает недостаточную организацию и невыполнение требований, изложенных в соответствующих документах.
Следует отметить, что в целях предупреждения подобных случаев важное значение приобретает постановление Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы оказания специализированной медицинской помощи в сфере здравоохранения”от 28 июля 2021 года. Полное соблюдение медицинскими учреждениями требований, изложенных в данном документе, будет способствовать обеспечению прозрачности в системе, прозрачности и справедливости в оказании высококвалифицированной специализированной медицинской помощи населению.
Даже на самом деле справедливость и верховенство закона — самое главное и необходимое условие построения народнического государства, обеспечения человеческого достоинства.